Iivananpuro Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kaavi, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 1,3 M€ ja liikevoitto 176 t€; omavaraisuusaste 28,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 168 t€ ja tuloverot 34 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 853 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 51,6 % | – |
| Käyttökate | 233 t€ | 84 t€ |
| Käyttökate-% | 18,0 % | 9,9 % |
| Liikevoitto | 176 t€ | 78 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,6 % | 9,2 % |
| Tilikauden tulos | 151 t€ | 61 t€ |
| Henkilöstökulut | 840 t€ | 578 t€ |
| Omavaraisuusaste | 28,9 % | 51,8 % |
| Quick ratio | 2,01 | 2,07 |
| Current ratio | 2,01 | 2,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 40,5 % | 6,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 71,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 736 t€ | 117 t€ |
| Oma pääoma | 212 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 45 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 853 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 221 t€ | 166 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -230 t€ | -104 t€ |
| Henkilöstökulut | -840 t€ | -578 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -57 t€ | -5 684 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -211 t€ | -253 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 176 t€ | 78 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 t€ | -853 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 159 t€ | 78 t€ |
| Tuloverot | -7 603 € | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 151 t€ | 61 t€ |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 482 t€ | 17 t€ |
| Saamiset | 230 t€ | 55 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 254 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 736 t€ | 117 t€ |
| Oma pääoma | 212 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 397 t€ | 8 134 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 126 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 523 t€ | 57 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 853 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 221 t€ | 166 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -230 t€ | -104 t€ |
| Henkilöstökulut | -840 t€ | -578 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -57 t€ | -5 684 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -211 t€ | -253 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 176 t€ | 78 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 t€ | -853 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 159 t€ | 78 t€ |
| Tuloverot | -7 603 € | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 151 t€ | 61 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 482 t€ | 17 t€ |
| Saamiset | 230 t€ | 55 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 45 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 254 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 736 t€ | 117 t€ |
| Oma pääoma | 212 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 397 t€ | 8 134 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 126 t€ | 48 t€ |
| Vieras pääoma | 523 t€ | 57 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 170 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 184 € | 4 360 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 45 t€ | 1 437 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 61 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 40 t€ | 0 € |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 83 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 139 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 57 t€ | 24 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -228 t€ | -104 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 151 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 230 t€ | 55 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -17 t€ | -854 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 482 t€ | 17 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -695 t€ | -478 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 575 € | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 50 t€ | 28 t€ |
| Vastattavaa | 736 t€ | 117 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | -27 t€ | -17 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 397 t€ | 8 134 € |
| Koneet ja kalusto | 142 t€ | 17 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -57 t€ | -5 684 € |
| Palvelujen ostot | -2 431 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 87 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 16 t€ | 2 600 € |
| Eläkekulut | -118 t€ | -83 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Iivananpuro Oy kuuluu toimialaluokassa marjojen, pähkinöiden ja muiden puissa ja pensaissa kasvavien hedelmien viljely ylimpään neljännekseen (34 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 49 t€, 3,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.