Iivananpuro Oy är ett aktiebolag med hemort i Kaavi, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 176 t€; soliditet 28,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 168 t€ och inkomstskatterna 34 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 853 t€ |
| Förändring i omsättning | 51,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 233 t€ | 84 t€ |
| Rörelsebidrag % | 18,0 % | 9,9 % |
| Rörelseresultat | 176 t€ | 78 t€ |
| Rörelsemarginal | 13,6 % | 9,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 151 t€ | 61 t€ |
| Personalkostnader | 840 t€ | 578 t€ |
| Soliditet | 28,9 % | 51,8 % |
| Kassalikviditet | 2,01 | 2,07 |
| Current ratio | 2,01 | 2,07 |
| Relativ skuldsättning | 40,5 % | 6,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,3 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 736 t€ | 117 t€ |
| Eget kapital | 212 t€ | 61 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 853 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 221 t€ | 166 t€ |
| Material och tjänster | -230 t€ | -104 t€ |
| Personalkostnader | -840 t€ | -578 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -57 t€ | -5 684 € |
| Övriga rörelsekostnader | -211 t€ | -253 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 176 t€ | 78 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -17 t€ | -853 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 159 t€ | 78 t€ |
| Inkomstskatt | -7 603 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 151 t€ | 61 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 482 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 230 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 254 t€ | 100 t€ |
| Aktiva | 736 t€ | 117 t€ |
| Eget kapital | 212 t€ | 61 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 397 t€ | 8 134 € |
| Korfristigt främmande kapital | 126 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 523 t€ | 57 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 853 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 221 t€ | 166 t€ |
| Material och tjänster | -230 t€ | -104 t€ |
| Personalkostnader | -840 t€ | -578 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -57 t€ | -5 684 € |
| Övriga rörelsekostnader | -211 t€ | -253 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 176 t€ | 78 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -17 t€ | -853 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 159 t€ | 78 t€ |
| Inkomstskatt | -7 603 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 151 t€ | 61 t€ |
| Bestående aktiva | 482 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 230 t€ | 55 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 254 t€ | 100 t€ |
| Aktiva | 736 t€ | 117 t€ |
| Eget kapital | 212 t€ | 61 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 397 t€ | 8 134 € |
| Korfristigt främmande kapital | 126 t€ | 48 t€ |
| Främmande kapital | 523 t€ | 57 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 170 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 184 € | 4 360 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 45 t€ | 1 437 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 61 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 40 t€ | 0 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 83 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 139 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 57 t€ | 24 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -228 t€ | -104 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 151 t€ | 61 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 230 t€ | 55 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -17 t€ | -854 € |
| Materiella tillgångar | 482 t€ | 17 t€ |
| Löner och arvoden | -695 t€ | -478 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 575 € | 20 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 50 t€ | 28 t€ |
| Passiva | 736 t€ | 117 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | -27 t€ | -17 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 397 t€ | 8 134 € |
| Maskiner och inventarier | 142 t€ | 17 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -57 t€ | -5 684 € |
| Köp av tjänster | -2 431 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 87 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 2 600 € |
| Pensionskostnader | -118 t€ | -83 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Iivananpuro Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen odling av andra frukter, bär samt nötter (34 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 3,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.