Losoi Terveys Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 310 t€ ja liikevoitto 226 t€; omavaraisuusaste 96,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 206 t€ ja tuloverot 42 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 310 t€ | 269 t€ | 320 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 15,2 % | -16,0 % | – |
| Käyttökate | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Käyttökate-% | 72,9 % | 76,5 % | 78,4 % |
| Liikevoitto | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Liikevoitto-% | 72,9 % | 76,5 % | 78,4 % |
| Tilikauden tulos | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
| Henkilöstökulut | -49 t€ | 39 t€ | 8 251 € |
| Omavaraisuusaste | 96,0 % | 44,7 % | 79,7 % |
| Quick ratio | 20,15 | 1,81 | 4,93 |
| Current ratio | 20,15 | 1,81 | 4,93 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,9 % | 18,0 % | 15,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 83,4 % | 420,2 % | 100,6 % |
| Taseen loppusumma | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Oma pääoma | 216 t€ | 39 t€ | 199 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 176 t€ | 87 t€ | 241 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 310 t€ | 269 t€ | 320 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 241 € | 0 € | -210 € |
| Henkilöstökulut | 49 t€ | -39 t€ | -8 251 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 34 t€ | -24 t€ | -61 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 29 € | -119 € | -17 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -41 t€ | -50 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Saamiset | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 176 t€ | 87 t€ | 241 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 183 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Vastaavaa | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Oma pääoma | 216 t€ | 39 t€ | 199 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
| Vieras pääoma | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 310 t€ | 269 t€ | 320 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 241 € | 0 € | -210 € |
| Henkilöstökulut | 49 t€ | -39 t€ | -8 251 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 34 t€ | -24 t€ | -61 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 29 € | -119 € | -17 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -41 t€ | -50 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Saamiset | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 176 t€ | 87 t€ | 241 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 183 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Vastaavaa | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Oma pääoma | 216 t€ | 39 t€ | 199 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
| Vieras pääoma | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
| Sijoitukset | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 950 € | 21 t€ | 535 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 36 t€ | -125 t€ | -1 217 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 123 € | 121 € | 23 € |
| Ostot tilikauden aikana | 217 € | 0 € | -210 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 38 € | -119 € | -17 € |
| Palkat ja palkkiot | 39 t€ | -30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 27 t€ | 50 t€ |
| Vastattavaa | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 1 000 € | -348 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 1 024 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Eläkekulut | 8 840 € | -8 534 € | -8 251 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Losoi Terveys Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 2,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.