Losoi Terveys Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 310 t€ och rörelseresultatet 226 t€; soliditet 96,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 206 t€ och inkomstskatterna 42 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 310 t€ | 269 t€ | 320 t€ |
| Förändring i omsättning | 15,2 % | -16,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Rörelsebidrag % | 72,9 % | 76,5 % | 78,4 % |
| Rörelseresultat | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Rörelsemarginal | 72,9 % | 76,5 % | 78,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
| Personalkostnader | -49 t€ | 39 t€ | 8 251 € |
| Soliditet | 96,0 % | 44,7 % | 79,7 % |
| Kassalikviditet | 20,15 | 1,81 | 4,93 |
| Current ratio | 20,15 | 1,81 | 4,93 |
| Relativ skuldsättning | 2,9 % | 18,0 % | 15,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 83,4 % | 420,2 % | 100,6 % |
| Balansomslutning | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Eget kapital | 216 t€ | 39 t€ | 199 t€ |
| Kassa och bank | 176 t€ | 87 t€ | 241 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 310 t€ | 269 t€ | 320 t€ |
| Material och tjänster | 1 241 € | 0 € | -210 € |
| Personalkostnader | 49 t€ | -39 t€ | -8 251 € |
| Övriga rörelsekostnader | 34 t€ | -24 t€ | -61 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 € | -119 € | -17 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -41 t€ | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Fordringar | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Kassa och bank | 176 t€ | 87 t€ | 241 t€ |
| Rörliga aktiva | 183 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Aktiva | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Eget kapital | 216 t€ | 39 t€ | 199 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
| Främmande kapital | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 310 t€ | 269 t€ | 320 t€ |
| Material och tjänster | 1 241 € | 0 € | -210 € |
| Personalkostnader | 49 t€ | -39 t€ | -8 251 € |
| Övriga rörelsekostnader | 34 t€ | -24 t€ | -61 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 € | -119 € | -17 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 226 t€ | 205 t€ | 251 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -41 t€ | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
| Bestående aktiva | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Fordringar | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Kassa och bank | 176 t€ | 87 t€ | 241 t€ |
| Rörliga aktiva | 183 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Aktiva | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Eget kapital | 216 t€ | 39 t€ | 199 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
| Främmande kapital | 9 073 € | 48 t€ | 51 t€ |
| Placeringar | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 950 € | 21 t€ | 535 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 36 t€ | -125 t€ | -1 217 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 123 € | 121 € | 23 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 217 € | 0 € | -210 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 180 t€ | 164 t€ | 201 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 363 € | 0 € | 9 099 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 38 € | -119 € | -17 € |
| Löner och arvoden | 39 t€ | -30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 27 t€ | 50 t€ |
| Passiva | 225 t€ | 87 t€ | 250 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 1 000 € | -348 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 1 024 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 42 t€ | 10 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 8 840 € | -8 534 € | -8 251 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Losoi Terveys Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 2,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.