Cafe Crisp n' Sweet Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 295 t€ ja liikevoitto 1 646 €; omavaraisuusaste 27,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 693 € ja tuloverot 1 339 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 429 € vuosina 2023–2025; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Sillä on 2 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 295 t€ | 287 t€ | 216 t€ | 55 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,9 % | 33,0 % | 291,1 % | – |
| Käyttökate | -5 087 € | 15 t€ | 21 t€ | 12 t€ |
| Käyttökate-% | -1,7 % | 5,3 % | 9,7 % | 22,4 % |
| Liikevoitto | 1 646 € | 8 645 € | 13 t€ | 3 583 € |
| Liikevoitto-% | 0,6 % | 3,0 % | 6,2 % | 6,5 % |
| Tilikauden tulos | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
| Henkilöstökulut | -133 t€ | 117 t€ | 73 t€ | 6 983 € |
| Omavaraisuusaste | 27,7 % | 24,3 % | 16,2 % | 1,5 % |
| Quick ratio | 1,30 | 1,50 | 1,50 | 1,65 |
| Current ratio | 1,47 | 1,66 | 1,71 | 1,82 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,6 % | 16,3 % | 23,2 % | 100,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,3 % | 35,3 % | 91,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Oma pääoma | 15 t€ | 15 t€ | 9 675 € | 828 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 31 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 295 t€ | 287 t€ | 216 t€ | 55 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 310 € | 1 720 € | 4 798 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 93 t€ | -89 t€ | -66 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 133 t€ | -117 t€ | -73 t€ | -6 983 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 734 € | -6 686 € | -7 581 € | -8 775 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 65 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 646 € | 8 645 € | 13 t€ | 3 583 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 193 € | -2 005 € | -2 306 € | -2 572 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 453 € | 6 640 € | 11 t€ | 1 012 € |
| Tuloverot | 101 € | -1 355 € | -2 246 € | -184 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 164 € | 4 174 € | 4 663 € | 2 399 € |
| Saamiset | 7 419 € | 6 779 € | 10 t€ | 6 647 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 31 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 43 t€ | 46 t€ | 37 t€ | 26 t€ |
| Vastaavaa | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Oma pääoma | 15 t€ | 15 t€ | 9 675 € | 828 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 19 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 47 t€ | 50 t€ | 55 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 295 t€ | 287 t€ | 216 t€ | 55 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 310 € | 1 720 € | 4 798 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 93 t€ | -89 t€ | -66 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | 133 t€ | -117 t€ | -73 t€ | -6 983 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 734 € | -6 686 € | -7 581 € | -8 775 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 65 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 646 € | 8 645 € | 13 t€ | 3 583 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 193 € | -2 005 € | -2 306 € | -2 572 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 453 € | 6 640 € | 11 t€ | 1 012 € |
| Tuloverot | 101 € | -1 355 € | -2 246 € | -184 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 5 164 € | 4 174 € | 4 663 € | 2 399 € |
| Saamiset | 7 419 € | 6 779 € | 10 t€ | 6 647 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 31 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 43 t€ | 46 t€ | 37 t€ | 26 t€ |
| Vastaavaa | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Oma pääoma | 15 t€ | 15 t€ | 9 675 € | 828 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 11 t€ | 19 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 40 t€ | 47 t€ | 50 t€ | 55 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 15 t€ | 9 675 € | 828 € | 0 € |
| Liikearvo | 4 000 € | 8 000 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 111 t€ | -99 t€ | -60 t€ | -5 701 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 569 € | 7 129 € | 2 901 € | 6 867 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 19 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 4 000 € | 8 000 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 2 536 € | 2 463 € | 2 463 € | 2 463 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 201 € | 8 058 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 2 536 € | 2 463 € | 2 463 € | 2 463 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 139 € | 1 € | 0 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 734 € | -6 686 € | -7 581 € | -8 775 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 795 € | 151 € | 0 € | 247 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 883 € | 4 316 € | 7 704 € | 4 184 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 602 € | 2 654 € | 3 655 € | 4 146 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 353 € | -2 844 € | -2 165 € | -225 € |
| Vastattavaa | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 90 t€ | -88 t€ | -68 t€ | -19 t€ |
| Eläkekulut | 17 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -1 058 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 157 € | 3 318 € | 6 746 € | 3 732 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 332 € | -2 006 € | -2 306 € | -2 572 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 5 164 € | 4 174 € | 4 663 € | 2 399 € |
| Palvelujen ostot | 3 314 € | -28 € | -15 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -991 € | -490 € | 2 264 € | 2 399 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 931 € | 846 € | 958 € | 205 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 12 t€ | 9 639 € | 3 118 € |
| Koneet ja kalusto | 8 201 € | 8 058 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 333 € | 5 333 € | 5 333 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Cafe Crisp n' Sweet Oy kuuluu toimialaluokassa kahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu pienempään puoliskoon (208 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Pub LämäriTapiontie 69Anniskelu
- Kahvila RaatihuoneRaatihuoneentori 1Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Kotka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta