Cafe Crisp n' Sweet Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 295 t€ och rörelseresultatet 1 646 €; soliditet 27,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 693 € och inkomstskatterna 1 339 €. Offentliga köpare köpte för 429 € av företaget åren 2023–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 295 t€ | 287 t€ | 216 t€ | 55 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,9 % | 33,0 % | 291,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -5 087 € | 15 t€ | 21 t€ | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,7 % | 5,3 % | 9,7 % | 22,4 % |
| Rörelseresultat | 1 646 € | 8 645 € | 13 t€ | 3 583 € |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 3,0 % | 6,2 % | 6,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
| Personalkostnader | -133 t€ | 117 t€ | 73 t€ | 6 983 € |
| Soliditet | 27,7 % | 24,3 % | 16,2 % | 1,5 % |
| Kassalikviditet | 1,30 | 1,50 | 1,50 | 1,65 |
| Current ratio | 1,47 | 1,66 | 1,71 | 1,82 |
| Relativ skuldsättning | 13,6 % | 16,3 % | 23,2 % | 100,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 35,3 % | 91,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 9 675 € | 828 € |
| Kassa och bank | 31 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 295 t€ | 287 t€ | 216 t€ | 55 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 310 € | 1 720 € | 4 798 € | 0 € |
| Material och tjänster | 93 t€ | -89 t€ | -66 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 133 t€ | -117 t€ | -73 t€ | -6 983 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 734 € | -6 686 € | -7 581 € | -8 775 € |
| Övriga rörelsekostnader | 65 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 646 € | 8 645 € | 13 t€ | 3 583 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 193 € | -2 005 € | -2 306 € | -2 572 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 453 € | 6 640 € | 11 t€ | 1 012 € |
| Inkomstskatt | 101 € | -1 355 € | -2 246 € | -184 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Omsättningstillgångar | 5 164 € | 4 174 € | 4 663 € | 2 399 € |
| Fordringar | 7 419 € | 6 779 € | 10 t€ | 6 647 € |
| Kassa och bank | 31 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 43 t€ | 46 t€ | 37 t€ | 26 t€ |
| Aktiva | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 9 675 € | 828 € |
| Långfristigt främmande kapital | 11 t€ | 19 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 40 t€ | 47 t€ | 50 t€ | 55 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 295 t€ | 287 t€ | 216 t€ | 55 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 310 € | 1 720 € | 4 798 € | 0 € |
| Material och tjänster | 93 t€ | -89 t€ | -66 t€ | -17 t€ |
| Personalkostnader | 133 t€ | -117 t€ | -73 t€ | -6 983 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 734 € | -6 686 € | -7 581 € | -8 775 € |
| Övriga rörelsekostnader | 65 t€ | -67 t€ | -61 t€ | -19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 646 € | 8 645 € | 13 t€ | 3 583 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 193 € | -2 005 € | -2 306 € | -2 572 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 453 € | 6 640 € | 11 t€ | 1 012 € |
| Inkomstskatt | 101 € | -1 355 € | -2 246 € | -184 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 23 t€ | 30 t€ |
| Omsättningstillgångar | 5 164 € | 4 174 € | 4 663 € | 2 399 € |
| Fordringar | 7 419 € | 6 779 € | 10 t€ | 6 647 € |
| Kassa och bank | 31 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 43 t€ | 46 t€ | 37 t€ | 26 t€ |
| Aktiva | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 9 675 € | 828 € |
| Långfristigt främmande kapital | 11 t€ | 19 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 29 t€ | 28 t€ | 22 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 40 t€ | 47 t€ | 50 t€ | 55 t€ |
| Pensionskostnader | 17 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -1 058 € |
| Avskrivningar enligt plan | 6 734 € | -6 686 € | -7 581 € | -8 775 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 536 € | 2 463 € | 2 463 € | 2 463 € |
| Materiella tillgångar | 8 201 € | 8 058 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 15 t€ | 9 675 € | 828 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 883 € | 4 316 € | 7 704 € | 4 184 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 569 € | 7 129 € | 2 901 € | 6 867 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 157 € | 3 318 € | 6 746 € | 3 732 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 931 € | 846 € | 958 € | 205 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 139 € | 1 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 332 € | -2 006 € | -2 306 € | -2 572 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 602 € | 2 654 € | 3 655 € | 4 146 € |
| Material och förnödenheter | 5 164 € | 4 174 € | 4 663 € | 2 399 € |
| Långfristiga fordringar | 2 536 € | 2 463 € | 2 463 € | 2 463 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 12 t€ | 9 639 € | 3 118 € |
| Immateriella tillgångar | 4 000 € | 8 000 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 353 € | 5 285 € | 8 848 € | 828 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 353 € | -2 844 € | -2 165 € | -225 € |
| Goodwill | 4 000 € | 8 000 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 90 t€ | -88 t€ | -68 t€ | -19 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 795 € | 151 € | 0 € | 247 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 11 t€ | 19 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Köp av tjänster | 3 314 € | -28 € | -15 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 111 t€ | -99 t€ | -60 t€ | -5 701 € |
| Passiva | 55 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 56 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -991 € | -490 € | 2 264 € | 2 399 € |
| Maskiner och inventarier | 8 201 € | 8 058 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 333 € | 5 333 € | 5 333 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Cafe Crisp n' Sweet Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen kaféer och kaffebarer (208 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Pub LämäriTapiontie 69Anniskelu
- Kahvila RaatihuoneRaatihuoneentori 1Anniskelu
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis