Sauma Ykkönen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 588 t€ ja liikevoitto 19 t€; omavaraisuusaste -4,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 8 308 € ja tuloverot 1 662 €.
Hämeenlinna: 20 uutta yritystä 30 päivässä
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit Oy
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 588 t€ | 613 t€ | 857 t€ | 172 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,2 % | -28,4 % | 398,3 % | – |
| Käyttökate | 14 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
| Käyttökate-% | 2,3 % | 5,5 % | 2,7 % | 8,4 % |
| Liikevoitto | 19 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,2 % | 4,4 % | 2,3 % | 6,3 % |
| Tilikauden tulos | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
| Henkilöstökulut | -157 t€ | 182 t€ | 360 t€ | 88 t€ |
| Omavaraisuusaste | -4,6 % | 7,5 % | 7,8 % | 12,2 % |
| Quick ratio | 0,99 | 1,20 | 1,10 | 1,23 |
| Current ratio | 1,05 | 1,26 | 1,10 | 1,23 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 25,4 % | 31,8 % | 13,5 % | 32,5 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 37,7 % | 21,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Oma pääoma | -6 548 € | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 38 t€ | 11 t€ | 18 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 588 t€ | 613 t€ | 857 t€ | 172 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 311 € | 0 € | 120 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 275 t€ | -239 t€ | -368 t€ | -28 t€ |
| Henkilöstökulut | 157 t€ | -182 t€ | -360 t€ | -88 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 845 € | -6 459 € | -3 259 € | -3 662 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 132 t€ | -159 t€ | -106 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 41 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -1 009 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -22 t€ | 7 615 € | 2 789 € | 9 742 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 662 € | -699 € | -2 003 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 593 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Saamiset | 105 t€ | 145 t€ | 105 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 38 t€ | 11 t€ | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 128 t€ | 191 t€ | 116 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Oma pääoma | -6 548 € | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 43 t€ | 10 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 122 t€ | 152 t€ | 106 t€ | 43 t€ |
| Vieras pääoma | 149 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 588 t€ | 613 t€ | 857 t€ | 172 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 311 € | 0 € | 120 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 275 t€ | -239 t€ | -368 t€ | -28 t€ |
| Henkilöstökulut | 157 t€ | -182 t€ | -360 t€ | -88 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 845 € | -6 459 € | -3 259 € | -3 662 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 132 t€ | -159 t€ | -106 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 41 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -1 009 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -22 t€ | 7 615 € | 2 789 € | 9 742 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 662 € | -699 € | -2 003 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
| Pysyvät vastaavat | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 593 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Saamiset | 105 t€ | 145 t€ | 105 t€ | 35 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 16 t€ | 38 t€ | 11 t€ | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 128 t€ | 191 t€ | 116 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Oma pääoma | -6 548 € | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 43 t€ | 10 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 122 t€ | 152 t€ | 106 t€ | 43 t€ |
| Vieras pääoma | 149 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 69 t€ | 66 t€ | 78 t€ | 9 619 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 455 € | 6 007 € | 2 365 € | 831 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 845 € | -6 459 € | -3 259 € | -3 662 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 12 t€ | 3 440 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 5 785 € | 5 785 € | 5 785 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € | 0 € |
| Vastattavaa | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 17 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 99 t€ | 139 t€ | 99 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 € | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 9 291 € | 2 513 € | 1 263 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 77 t€ | -67 t€ | -110 t€ | -9 917 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 60 t€ | 107 t€ | 72 t€ | 27 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 2 010 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 32 t€ | -30 t€ | -57 t€ | -4 364 € |
| Palvelujen ostot | 196 t€ | -180 t€ | -258 t€ | -18 t€ |
| Koneet ja kalusto | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Valmiit tuotteet | 6 593 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 43 t€ | 10 t€ | 7 559 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 5 785 € | 5 785 € | 5 785 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 42 t€ | 58 t€ | 3 938 € | 12 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 5 598 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 604 € | -7 314 € | -20 t€ | -4 258 € |
| Palkat ja palkkiot | 119 t€ | -145 t€ | -283 t€ | -79 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 25 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 6 931 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 41 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -1 009 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sauma Ykkönen Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5705 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.