Sauma Ykkönen Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 588 t€ och rörelseresultatet 19 t€; soliditet -4,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 8 308 € och inkomstskatterna 1 662 €.
Tavastehus: 20 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit Oy
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 588 t€ | 613 t€ | 857 t€ | 172 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,2 % | -28,4 % | 398,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 14 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,3 % | 5,5 % | 2,7 % | 8,4 % |
| Rörelseresultat | 19 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 4,4 % | 2,3 % | 6,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
| Personalkostnader | -157 t€ | 182 t€ | 360 t€ | 88 t€ |
| Soliditet | -4,6 % | 7,5 % | 7,8 % | 12,2 % |
| Kassalikviditet | 0,99 | 1,20 | 1,10 | 1,23 |
| Current ratio | 1,05 | 1,26 | 1,10 | 1,23 |
| Relativ skuldsättning | 25,4 % | 31,8 % | 13,5 % | 32,5 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 37,7 % | 21,3 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Eget kapital | -6 548 € | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € |
| Kassa och bank | 16 t€ | 38 t€ | 11 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 588 t€ | 613 t€ | 857 t€ | 172 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 311 € | 0 € | 120 € | 0 € |
| Material och tjänster | 275 t€ | -239 t€ | -368 t€ | -28 t€ |
| Personalkostnader | 157 t€ | -182 t€ | -360 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 845 € | -6 459 € | -3 259 € | -3 662 € |
| Övriga rörelsekostnader | 132 t€ | -159 t€ | -106 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -1 009 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -22 t€ | 7 615 € | 2 789 € | 9 742 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 662 € | -699 € | -2 003 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 593 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Fordringar | 105 t€ | 145 t€ | 105 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 16 t€ | 38 t€ | 11 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 128 t€ | 191 t€ | 116 t€ | 53 t€ |
| Aktiva | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Eget kapital | -6 548 € | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € |
| Långfristigt främmande kapital | 27 t€ | 43 t€ | 10 t€ | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 152 t€ | 106 t€ | 43 t€ |
| Främmande kapital | 149 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 588 t€ | 613 t€ | 857 t€ | 172 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 311 € | 0 € | 120 € | 0 € |
| Material och tjänster | 275 t€ | -239 t€ | -368 t€ | -28 t€ |
| Personalkostnader | 157 t€ | -182 t€ | -360 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 845 € | -6 459 € | -3 259 € | -3 662 € |
| Övriga rörelsekostnader | 132 t€ | -159 t€ | -106 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 19 t€ | 27 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 41 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -1 009 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -22 t€ | 7 615 € | 2 789 € | 9 742 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 662 € | -699 € | -2 003 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
| Bestående aktiva | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 6 593 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Fordringar | 105 t€ | 145 t€ | 105 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 16 t€ | 38 t€ | 11 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 128 t€ | 191 t€ | 116 t€ | 53 t€ |
| Aktiva | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
| Eget kapital | -6 548 € | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € |
| Långfristigt främmande kapital | 27 t€ | 43 t€ | 10 t€ | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 152 t€ | 106 t€ | 43 t€ |
| Främmande kapital | 149 t€ | 195 t€ | 116 t€ | 56 t€ |
| Köp av tjänster | 196 t€ | -180 t€ | -258 t€ | -18 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 16 t€ | 9 829 € | 7 739 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 42 t€ | 58 t€ | 3 938 € | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -22 t€ | 5 954 € | 2 090 € | 7 739 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 25 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 6 931 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 845 € | -6 459 € | -3 259 € | -3 662 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 69 t€ | 66 t€ | 78 t€ | 9 619 € |
| Färdiga produkter | 6 593 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 77 t€ | -67 t€ | -110 t€ | -9 917 € |
| Löner och arvoden | 119 t€ | -145 t€ | -283 t€ | -79 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 60 t€ | 107 t€ | 72 t€ | 27 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 010 € | 8 602 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 41 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -1 009 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 17 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 604 € | -7 314 € | -20 t€ | -4 258 € |
| Materiella tillgångar | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 5 598 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 5 785 € | 5 785 € | 5 785 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 € | 16 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 99 t€ | 139 t€ | 99 t€ | 35 t€ |
| Pensionskostnader | 32 t€ | -30 t€ | -57 t€ | -4 364 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 27 t€ | 43 t€ | 10 t€ | 7 559 € |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 19 t€ | 9 777 € | 11 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 9 291 € | 2 513 € | 1 263 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 5 785 € | 5 785 € | 5 785 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 11 t€ | 12 t€ | 3 440 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 455 € | 6 007 € | 2 365 € | 831 € |
| Passiva | 143 t€ | 211 t€ | 126 t€ | 64 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sauma Ykkönen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.