Kuraläppä Media Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2 010 € ja liikevoitto -1 730 €; omavaraisuusaste 97,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 138 € ja tuloverot 1 026 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2 010 € | 11 t€ | 3 629 € | 8 606 € |
| Liikevaihdon muutos | -81,8 % | 204,5 % | -57,8 % | – |
| Käyttökate | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Käyttökate-% | -86,1 % | 46,5 % | 49,2 % | 68,1 % |
| Liikevoitto | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Liikevoitto-% | -86,1 % | 46,5 % | 49,2 % | 68,1 % |
| Tilikauden tulos | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
| Omavaraisuusaste | 97,7 % | 99,8 % | 93,0 % | 80,8 % |
| Quick ratio | 43,59 | 419,57 | 14,19 | 5,21 |
| Current ratio | 43,59 | 419,57 | 14,19 | 5,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,9 % | 0,2 % | 14,1 % | 14,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -22,8 % | 40,6 % | 21,0 % | 87,1 % |
| Taseen loppusumma | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Oma pääoma | 7 607 € | 10 t€ | 6 744 € | 5 330 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 363 € | 9 700 € | 5 320 € | 4 840 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2 010 € | 11 t€ | 3 629 € | 8 606 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 657 € | 624 € | 697 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -100 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 740 € | -7 567 € | -2 367 € | -3 445 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 € | 17 € | -6 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 732 € | 5 160 € | 1 780 € | 5 857 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 029 € | -366 € | -1 215 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 1 422 € | 512 € | 1 935 € | 1 755 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 363 € | 9 700 € | 5 320 € | 4 840 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Vastaavaa | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Oma pääoma | 7 607 € | 10 t€ | 6 744 € | 5 330 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
| Vieras pääoma | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2 010 € | 11 t€ | 3 629 € | 8 606 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 657 € | 624 € | 697 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -100 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 740 € | -7 567 € | -2 367 € | -3 445 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 € | 17 € | -6 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 732 € | 5 160 € | 1 780 € | 5 857 € |
| Tuloverot | 0 € | -1 029 € | -366 € | -1 215 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
| Saamiset | 1 422 € | 512 € | 1 935 € | 1 755 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 363 € | 9 700 € | 5 320 € | 4 840 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Vastaavaa | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Oma pääoma | 7 607 € | 10 t€ | 6 744 € | 5 330 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
| Vieras pääoma | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | 0 € | 688 € | 688 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 83 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 422 € | 510 € | 1 933 € | 95 € |
| Vastattavaa | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 23 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 25 € | 24 € | 58 € | 1 183 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 1 660 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 € | -6 € | -6 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 154 € | 0 € | 454 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 422 € | 512 € | 1 935 € | 1 755 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 9 338 € | 6 057 € | 4 642 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 2 € | 2 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -100 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuraläppä Media Oy kuuluu toimialaluokassa muu kustannustoiminta pois lukien ohjelmistojen kustantaminen pienempään puoliskoon (83 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 8 990 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.