Kuraläppä Media Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2 010 € och rörelseresultatet -1 730 €; soliditet 97,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 138 € och inkomstskatterna 1 026 €.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 010 € | 11 t€ | 3 629 € | 8 606 € |
| Förändring i omsättning | -81,8 % | 204,5 % | -57,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Rörelsebidrag % | -86,1 % | 46,5 % | 49,2 % | 68,1 % |
| Rörelseresultat | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Rörelsemarginal | -86,1 % | 46,5 % | 49,2 % | 68,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
| Soliditet | 97,7 % | 99,8 % | 93,0 % | 80,8 % |
| Kassalikviditet | 43,59 | 419,57 | 14,19 | 5,21 |
| Current ratio | 43,59 | 419,57 | 14,19 | 5,21 |
| Relativ skuldsättning | 8,9 % | 0,2 % | 14,1 % | 14,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -22,8 % | 40,6 % | 21,0 % | 87,1 % |
| Balansomslutning | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Eget kapital | 7 607 € | 10 t€ | 6 744 € | 5 330 € |
| Kassa och bank | 6 363 € | 9 700 € | 5 320 € | 4 840 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 010 € | 11 t€ | 3 629 € | 8 606 € |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 657 € | 624 € | 697 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -100 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 740 € | -7 567 € | -2 367 € | -3 445 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 € | 17 € | -6 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 732 € | 5 160 € | 1 780 € | 5 857 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 029 € | -366 € | -1 215 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 1 422 € | 512 € | 1 935 € | 1 755 € |
| Kassa och bank | 6 363 € | 9 700 € | 5 320 € | 4 840 € |
| Rörliga aktiva | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Aktiva | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Eget kapital | 7 607 € | 10 t€ | 6 744 € | 5 330 € |
| Korfristigt främmande kapital | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
| Främmande kapital | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
Alla poster i bokslutet (30)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 010 € | 11 t€ | 3 629 € | 8 606 € |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 657 € | 624 € | 697 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -100 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 740 € | -7 567 € | -2 367 € | -3 445 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 730 € | 5 143 € | 1 787 € | 5 857 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 € | 17 € | -6 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 732 € | 5 160 € | 1 780 € | 5 857 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 029 € | -366 € | -1 215 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
| Fordringar | 1 422 € | 512 € | 1 935 € | 1 755 € |
| Kassa och bank | 6 363 € | 9 700 € | 5 320 € | 4 840 € |
| Rörliga aktiva | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Aktiva | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Eget kapital | 7 607 € | 10 t€ | 6 744 € | 5 330 € |
| Korfristigt främmande kapital | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
| Främmande kapital | 179 € | 24 € | 511 € | 1 266 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | 0 € | 688 € | 688 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -1 732 € | 4 131 € | 1 414 € | 4 642 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 83 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 422 € | 510 € | 1 933 € | 95 € |
| Passiva | 7 785 € | 10 t€ | 7 255 € | 6 595 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 23 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 25 € | 24 € | 58 € | 1 183 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 1 660 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 € | -6 € | -6 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 154 € | 0 € | 454 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 422 € | 512 € | 1 935 € | 1 755 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 9 338 € | 6 057 € | 4 642 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 € | 2 € | 0 € |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -100 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuraläppä Media Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara (83 företag med beskattningsbar inkomst; median 8 990 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.