Kattokeskus Software Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pirkkala, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 185 t€ ja liikevoitto 26 t€; omavaraisuusaste 53,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 26 t€ ja tuloverot 5 109 €.
Pirkkala: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Roadbeach Invest OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Pinpoint OyAsuntojen vuokraus
- Salon Mia's Mirror Finland OyKauneudenhoitopalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 185 t€ | 148 t€ | 114 t€ | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | 24,6 % | 29,9 % | – | – |
| Käyttökate | 26 t€ | -388 € | 19 t€ | -12 t€ |
| Käyttökate-% | 14,0 % | -0,3 % | 16,5 % | – |
| Liikevoitto | 26 t€ | -388 € | 19 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,0 % | -0,3 % | 16,5 % | – |
| Tilikauden tulos | 21 t€ | -354 € | 17 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 165 t€ | 144 t€ | 80 t€ | 8 227 € |
| Omavaraisuusaste | 53,3 % | 21,0 % | 31,3 % | -223,5 % |
| Quick ratio | 2,14 | 1,27 | 1,45 | 0,31 |
| Current ratio | 2,14 | 1,27 | 1,45 | 0,31 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,4 % | 13,8 % | 11,1 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 79,3 % | -6,5 % | 300,0 % | – |
| Taseen loppusumma | 49 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 5 171 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 5 424 € | 5 778 € | -12 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 4 653 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 185 t€ | 148 t€ | 114 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -467 € | -185 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | -165 t€ | -144 t€ | -80 t€ | -8 227 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -40 t€ | -5 082 € | -16 t€ | -3 299 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 26 t€ | -388 € | 19 t€ | -12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -54 € | 34 € | -23 € | -31 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 26 t€ | -354 € | 19 t€ | -12 t€ |
| Tuloverot | -5 180 € | 0 € | -1 452 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | -354 € | 17 t€ | -12 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 30 t€ | 1 078 € | 5 795 € | 518 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 4 653 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 49 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 5 171 € |
| Vastaavaa | 49 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 5 171 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 5 424 € | 5 778 € | -12 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 185 t€ | 148 t€ | 114 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 47 t€ | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -467 € | -185 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | -165 t€ | -144 t€ | -80 t€ | -8 227 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -40 t€ | -5 082 € | -16 t€ | -3 299 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 26 t€ | -388 € | 19 t€ | -12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -54 € | 34 € | -23 € | -31 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 26 t€ | -354 € | 19 t€ | -12 t€ |
| Tuloverot | -5 180 € | 0 € | -1 452 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | -354 € | 17 t€ | -12 t€ |
| Saamiset | 30 t€ | 1 078 € | 5 795 € | 518 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 4 653 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 49 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 5 171 € |
| Vastaavaa | 49 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 5 171 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 5 424 € | 5 778 € | -12 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 20 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | 0 € | 3 750 € | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 615 € | 530 € | 518 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 828 € | 11 t€ | 7 308 € | 1 460 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 5 424 € | 5 778 € | -12 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 30 t€ | 2 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 247 € | 214 € | 199 € | 261 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 461 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 21 t€ | -354 € | 17 t€ | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 30 t€ | 1 078 € | 5 795 € | 518 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -59 € | -1 € | -5 € | -27 € |
| Palkat ja palkkiot | -146 t€ | -128 t€ | -75 t€ | -7 909 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 9 643 € | 1 452 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 5 265 € | 0 € |
| Vastattavaa | 49 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 5 171 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 56 € | 118 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -2 679 € | -3 281 € | -1 126 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | -467 € | -185 € | 0 € | – |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 0 € | -22 € | -136 € | -4 € |
| Eläkekulut | -16 t€ | -12 t€ | -3 903 € | -317 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kattokeskus Software Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus pienempään puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.