Ortek Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Orimattila, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 157 t€ ja liikevoitto 115 t€; omavaraisuusaste 90,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 33 t€ ja tuloverot 6 524 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 157 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | 83,4 % | 60,0 % | – | – |
| Käyttökate | 115 t€ | 15 t€ | -18 t€ | -4 826 € |
| Käyttökate-% | 73,3 % | 17,2 % | -33,9 % | – |
| Liikevoitto | 115 t€ | 12 t€ | -22 t€ | -9 545 € |
| Liikevoitto-% | 73,3 % | 14,1 % | -40,5 % | – |
| Tilikauden tulos | 154 t€ | 26 t€ | 1 077 € | 8 137 € |
| Omavaraisuusaste | 90,1 % | 94,7 % | 94,5 % | 93,1 % |
| Quick ratio | 24,42 | 39,53 | 65,25 | 35,64 |
| Current ratio | 24,42 | 39,53 | 65,25 | 35,64 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 122,2 % | 113,5 % | 199,1 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 8,9 % | 1,5 % | 0,1 % | 0,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 191 t€ | 138 t€ | 63 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 157 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 174 € | -15 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -2 654 € | -3 539 € | -4 719 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 42 t€ | -56 t€ | -52 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 115 t€ | 12 t€ | -22 t€ | -9 545 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -79 t€ | 20 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 193 t€ | 32 t€ | 1 697 € | 10 t€ |
| Tuloverot | 39 t€ | -6 524 € | -620 € | -2 093 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 154 t€ | 26 t€ | 1 077 € | 8 137 € |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 680 t€ | 665 t€ | 662 t€ |
| Saamiset | 862 t€ | 950 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 191 t€ | 138 t€ | 63 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 880 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 155 t€ | 68 t€ | 87 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 41 t€ |
| Vieras pääoma | 191 t€ | 97 t€ | 106 t€ | 146 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 157 t€ | 85 t€ | 53 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 26 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 174 € | -15 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -2 654 € | -3 539 € | -4 719 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 42 t€ | -56 t€ | -52 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 115 t€ | 12 t€ | -22 t€ | -9 545 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -79 t€ | 20 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 193 t€ | 32 t€ | 1 697 € | 10 t€ |
| Tuloverot | 39 t€ | -6 524 € | -620 € | -2 093 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 154 t€ | 26 t€ | 1 077 € | 8 137 € |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 680 t€ | 665 t€ | 662 t€ |
| Saamiset | 862 t€ | 950 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 191 t€ | 138 t€ | 63 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 880 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 155 t€ | 68 t€ | 87 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 29 t€ | 20 t€ | 41 t€ |
| Vieras pääoma | 191 t€ | 97 t€ | 106 t€ | 146 t€ |
| Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | – | 0 € | 5 741 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 51 t€ | 68 t€ | 87 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 972 € | 4 562 € | 0 € | 8 914 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 0 € | 12 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 7 963 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 5 741 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -2 654 € | -3 539 € | -4 719 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ | 180 t€ |
| Pitkäaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 104 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 1,9 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 37 € | 0 € | 2 619 € | 2 866 € |
| Sijoitukset | 1,1 M€ | 672 t€ | 648 t€ | 648 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | 69 t€ | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 5 610 € | 5 610 € | 5 610 € | 9 702 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 154 t€ | 26 t€ | 1 077 € | 8 137 € |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 856 t€ | 932 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -47 t€ | -72 t€ | -73 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 174 € | -15 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 862 t€ | 950 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 t€ | 26 t€ | 28 t€ | 22 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 872 t€ | 492 t€ | 468 t€ | 468 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 879 € | 620 € | 2 093 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 37 € | 0 € | 2 619 € | 2 866 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 255 € | -5 628 € | -4 690 € | -2 710 € |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 7 963 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 13 t€ | 2 852 € | 396 € | 11 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ortek Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6953 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Orimattila
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta