CaLeVe Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pieksämäki, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 65 t€ ja liikevoitto 2 625 €; omavaraisuusaste 46,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 131 € ja tuloverot 1 226 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 65 t€ | 61 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,1 % | 56,3 % | 81,7 % | -37,5 % | – |
| Käyttökate | -2 039 € | 10 t€ | 12 t€ | 4 998 € | 13 t€ |
| Käyttökate-% | -3,1 % | 16,5 % | 31,1 % | 23,2 % | 36,4 % |
| Liikevoitto | 2 625 € | 6 119 € | 6 870 € | 2 736 € | 12 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,1 % | 10,0 % | 17,6 % | 12,7 % | 33,9 % |
| Tilikauden tulos | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
| Henkilöstökulut | -13 t€ | 7 629 € | 0 € | 75 € | 13 t€ |
| Omavaraisuusaste | 46,1 % | 49,8 % | 43,7 % | 58,2 % | 100,5 % |
| Quick ratio | 21,37 | 4,61 | 6,78 | 3,28 | -157,06 |
| Current ratio | 21,37 | 4,61 | 6,78 | 3,28 | -157,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,7 % | 30,9 % | 49,4 % | 33,9 % | -0,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,1 % | 20,0 % | 32,2 % | 9,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 407 € | 1 874 € | 118 € | 879 € | 590 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 65 t€ | 61 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 363 € | 214 € | 0 € | 100 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 961 € | -1 958 € | -3 549 € | -1 621 € | -858 € |
| Henkilöstökulut | 13 t€ | -7 629 € | 0 € | -75 € | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 664 € | -3 973 € | -5 297 € | -2 262 € | -875 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 42 t€ | -42 t€ | -24 t€ | -15 t€ | -8 348 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 625 € | 6 119 € | 6 870 € | 2 736 € | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 256 € | -1 097 € | -819 € | -1 597 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 369 € | 5 022 € | 6 051 € | 1 139 € | 12 t€ |
| Tuloverot | 235 € | -1 270 € | -1 226 € | -227 € | -2 414 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Saamiset | 26 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 9 776 € | 5 984 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 407 € | 1 874 € | 118 € | 879 € | 590 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 6 574 € |
| Vastaavaa | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 4 037 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 240 € | 5 573 € | 2 716 € | 3 252 € | -42 € |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 7 288 € | -42 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 65 t€ | 61 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 363 € | 214 € | 0 € | 100 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 961 € | -1 958 € | -3 549 € | -1 621 € | -858 € |
| Henkilöstökulut | 13 t€ | -7 629 € | 0 € | -75 € | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 664 € | -3 973 € | -5 297 € | -2 262 € | -875 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 42 t€ | -42 t€ | -24 t€ | -15 t€ | -8 348 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 625 € | 6 119 € | 6 870 € | 2 736 € | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 256 € | -1 097 € | -819 € | -1 597 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 369 € | 5 022 € | 6 051 € | 1 139 € | 12 t€ |
| Tuloverot | 235 € | -1 270 € | -1 226 € | -227 € | -2 414 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
| Pysyvät vastaavat | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Saamiset | 26 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 9 776 € | 5 984 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 407 € | 1 874 € | 118 € | 879 € | 590 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 6 574 € |
| Vastaavaa | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 4 037 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 240 € | 5 573 € | 2 716 € | 3 252 € | -42 € |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 7 288 € | -42 € |
| Palvelujen ostot | 812 € | -29 € | -120 € | 0 € | -339 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 18 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 289 € | 891 € | 136 € | 132 € | -42 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € | 145 € | 0 € | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 664 € | -3 973 € | -5 297 € | -2 262 € | -875 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 15 € | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 1 149 € | -1 929 € | -3 429 € | -1 621 € | -518 € |
| Palkat ja palkkiot | 13 t€ | -7 538 € | 0 € | 0 € | -8 934 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 072 € | 534 € | 1 034 € | 803 € | 523 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 261 € | -1 101 € | -822 € | -1 599 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 4 € | 3 € | 2 € | -1 € |
| Muut henkilösivukulut | 248 € | -91 € | 0 € | -75 € | -355 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 936 € | 1 682 € | 26 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 9 776 € | 5 984 € |
| Eläkekulut | – | – | – | 0 € | -3 479 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 4 037 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 25 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 8 000 € | 4 841 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 3 000 € | 2 554 € | 3 120 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 270 € | 0 € | 7 € | 973 € | 620 € |
| Vastattavaa | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna CaLeVe Oy kuuluu toimialaluokassa leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet pienempään puoliskoon (55 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.