CaLeVe Oy är ett aktiebolag med hemort i Pieksämäki, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 65 t€ och rörelseresultatet 2 625 €; soliditet 46,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 131 € och inkomstskatterna 1 226 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 61 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,1 % | 56,3 % | 81,7 % | -37,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 039 € | 10 t€ | 12 t€ | 4 998 € | 13 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,1 % | 16,5 % | 31,1 % | 23,2 % | 36,4 % |
| Rörelseresultat | 2 625 € | 6 119 € | 6 870 € | 2 736 € | 12 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 10,0 % | 17,6 % | 12,7 % | 33,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
| Personalkostnader | -13 t€ | 7 629 € | 0 € | 75 € | 13 t€ |
| Soliditet | 46,1 % | 49,8 % | 43,7 % | 58,2 % | 100,5 % |
| Kassalikviditet | 21,37 | 4,61 | 6,78 | 3,28 | -157,06 |
| Current ratio | 21,37 | 4,61 | 6,78 | 3,28 | -157,06 |
| Relativ skuldsättning | 33,7 % | 30,9 % | 49,4 % | 33,9 % | -0,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,1 % | 20,0 % | 32,2 % | 9,0 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Eget kapital | 19 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € |
| Kassa och bank | 407 € | 1 874 € | 118 € | 879 € | 590 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 61 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 363 € | 214 € | 0 € | 100 € |
| Material och tjänster | 1 961 € | -1 958 € | -3 549 € | -1 621 € | -858 € |
| Personalkostnader | 13 t€ | -7 629 € | 0 € | -75 € | -13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 664 € | -3 973 € | -5 297 € | -2 262 € | -875 € |
| Övriga rörelsekostnader | 42 t€ | -42 t€ | -24 t€ | -15 t€ | -8 348 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 625 € | 6 119 € | 6 870 € | 2 736 € | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 256 € | -1 097 € | -819 € | -1 597 € | -1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 369 € | 5 022 € | 6 051 € | 1 139 € | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 235 € | -1 270 € | -1 226 € | -227 € | -2 414 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Fordringar | 26 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 9 776 € | 5 984 € |
| Kassa och bank | 407 € | 1 874 € | 118 € | 879 € | 590 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 6 574 € |
| Aktiva | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Eget kapital | 19 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € |
| Långfristigt främmande kapital | 21 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 4 037 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1 240 € | 5 573 € | 2 716 € | 3 252 € | -42 € |
| Främmande kapital | 22 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 7 288 € | -42 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 61 t€ | 39 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 363 € | 214 € | 0 € | 100 € |
| Material och tjänster | 1 961 € | -1 958 € | -3 549 € | -1 621 € | -858 € |
| Personalkostnader | 13 t€ | -7 629 € | 0 € | -75 € | -13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 664 € | -3 973 € | -5 297 € | -2 262 € | -875 € |
| Övriga rörelsekostnader | 42 t€ | -42 t€ | -24 t€ | -15 t€ | -8 348 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 625 € | 6 119 € | 6 870 € | 2 736 € | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 256 € | -1 097 € | -819 € | -1 597 € | -1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 369 € | 5 022 € | 6 051 € | 1 139 € | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 235 € | -1 270 € | -1 226 € | -227 € | -2 414 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
| Bestående aktiva | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Fordringar | 26 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 9 776 € | 5 984 € |
| Kassa och bank | 407 € | 1 874 € | 118 € | 879 € | 590 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 11 t€ | 6 574 € |
| Aktiva | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Eget kapital | 19 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € |
| Långfristigt främmande kapital | 21 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 4 037 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 1 240 € | 5 573 € | 2 716 € | 3 252 € | -42 € |
| Främmande kapital | 22 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 7 288 € | -42 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 270 € | 0 € | 7 € | 973 € | 620 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 664 € | -3 973 € | -5 297 € | -2 262 € | -875 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 3 000 € | 2 554 € | 3 120 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 18 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 9 241 € | 0 € |
| Passiva | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 9 199 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 4 € | 3 € | 2 € | -1 € |
| Kortfristiga fordringar | 26 t€ | 24 t€ | 18 t€ | 9 776 € | 5 984 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 936 € | 1 682 € | 26 € | 0 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 25 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 8 000 € | 4 841 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 149 € | -1 929 € | -3 429 € | -1 621 € | -518 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 072 € | 534 € | 1 034 € | 803 € | 523 € |
| Pensionskostnader | – | – | – | 0 € | -3 479 € |
| Köp av tjänster | 812 € | -29 € | -120 € | 0 € | -339 € |
| Maskiner och inventarier | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 21 t€ | 13 t€ | 17 t€ | 4 037 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 289 € | 891 € | 136 € | 132 € | -42 € |
| Materiella tillgångar | 14 t€ | 12 t€ | 16 t€ | 6 786 € | 2 625 € |
| Övriga lönebikostnader | 248 € | -91 € | 0 € | -75 € | -355 € |
| Löner och arvoden | 13 t€ | -7 538 € | 0 € | 0 € | -8 934 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 134 € | 3 753 € | 4 825 € | 912 € | 9 241 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 145 € | 0 € | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 261 € | -1 101 € | -822 € | -1 599 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör CaLeVe Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen campingplatsverksamhet (55 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.