ZM Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2021. Yritys on konkurssissa 15.1.2025 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 306 t€ ja liikevoitto -11 t€; omavaraisuusaste -102,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 500 €.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 306 t€ | 300 t€ | 130 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,2 % | 130,4 % | – |
| Käyttökate | -1 481 € | -49 t€ | 18 t€ |
| Käyttökate-% | -0,5 % | -16,3 % | 14,1 % |
| Liikevoitto | -11 t€ | -68 t€ | 8 095 € |
| Liikevoitto-% | -3,5 % | -22,8 % | 6,2 % |
| Tilikauden tulos | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
| Henkilöstökulut | 211 t€ | 252 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | -102,0 % | -72,9 % | 8,7 % |
| Quick ratio | 0,27 | 0,30 | 0,94 |
| Current ratio | 0,27 | 0,30 | 0,94 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 32,9 % | 51,3 % | 52,5 % |
| Oman pääoman tuotto | – | – | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | -51 t€ | -65 t€ | 6 472 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 069 € | 9 979 € | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 306 t€ | 300 t€ | 130 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 773 € | 5 425 € | 53 € |
| Materiaalit ja palvelut | -39 t€ | -30 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | -211 t€ | -252 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -9 259 € | -20 t€ | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -63 t€ | -72 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -11 t€ | -68 t€ | 8 095 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 864 € | -2 837 € | -5 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -17 t€ | -71 t€ | 8 090 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -1 618 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 069 € | 9 979 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 22 t€ | 33 t€ | 44 t€ |
| Vastaavaa | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | -51 t€ | -65 t€ | 6 472 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 83 t€ | 111 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 101 t€ | 154 t€ | 68 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 306 t€ | 300 t€ | 130 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 773 € | 5 425 € | 53 € |
| Materiaalit ja palvelut | -39 t€ | -30 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | -211 t€ | -252 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -9 259 € | -20 t€ | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -63 t€ | -72 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -11 t€ | -68 t€ | 8 095 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 864 € | -2 837 € | -5 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -17 t€ | -71 t€ | 8 090 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -1 618 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 069 € | 9 979 € | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 22 t€ | 33 t€ | 44 t€ |
| Vastaavaa | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Oma pääoma | -51 t€ | -65 t€ | 6 472 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 83 t€ | 111 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 101 t€ | 154 t€ | 68 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 825 € | 14 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 28 t€ | 22 t€ | 10 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -65 t€ | 6 472 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 387 € | 1 078 € | 1 409 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 32 t€ | 57 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 6 894 € | 15 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 30 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | -36 t€ | -25 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 21 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -5 866 € | -2 841 € | -5 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -181 t€ | -212 t€ | -52 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 23 t€ | 31 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 800 € | 1 250 € | 2 250 € |
| Vastattavaa | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 17 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 4 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -5 213 € | -6 267 € | -1 978 € |
| Koneet ja kalusto | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -9 259 € | -20 t€ | -10 t€ |
| Palvelujen ostot | -2 811 € | -4 744 € | -4 478 € |
| Eläkekulut | -25 t€ | -33 t€ | -8 501 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna ZM Group Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.