ZM Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2021. Företaget är i konkurs sedan 15.1.2025. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 306 t€ och rörelseresultatet -11 t€; soliditet -102,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10 t€ och inkomstskatterna 2 500 €.
Vanda: 65 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 300 t€ | 130 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,2 % | 130,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 481 € | -49 t€ | 18 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,5 % | -16,3 % | 14,1 % |
| Rörelseresultat | -11 t€ | -68 t€ | 8 095 € |
| Rörelsemarginal | -3,5 % | -22,8 % | 6,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
| Personalkostnader | 211 t€ | 252 t€ | 62 t€ |
| Soliditet | -102,0 % | -72,9 % | 8,7 % |
| Kassalikviditet | 0,27 | 0,30 | 0,94 |
| Current ratio | 0,27 | 0,30 | 0,94 |
| Relativ skuldsättning | 32,9 % | 51,3 % | 52,5 % |
| Avkastning på eget kapital | – | – | 100,0 % |
| Balansomslutning | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Eget kapital | -51 t€ | -65 t€ | 6 472 € |
| Kassa och bank | 1 069 € | 9 979 € | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 300 t€ | 130 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 773 € | 5 425 € | 53 € |
| Material och tjänster | -39 t€ | -30 t€ | -18 t€ |
| Personalkostnader | -211 t€ | -252 t€ | -62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -9 259 € | -20 t€ | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -63 t€ | -72 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -11 t€ | -68 t€ | 8 095 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -5 864 € | -2 837 € | -5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -17 t€ | -71 t€ | 8 090 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -1 618 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 21 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 1 069 € | 9 979 € | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 33 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Eget kapital | -51 t€ | -65 t€ | 6 472 € |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 83 t€ | 111 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 101 t€ | 154 t€ | 68 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 300 t€ | 130 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 773 € | 5 425 € | 53 € |
| Material och tjänster | -39 t€ | -30 t€ | -18 t€ |
| Personalkostnader | -211 t€ | -252 t€ | -62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -9 259 € | -20 t€ | -10 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -63 t€ | -72 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -11 t€ | -68 t€ | 8 095 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -5 864 € | -2 837 € | -5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -17 t€ | -71 t€ | 8 090 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -1 618 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
| Bestående aktiva | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Fordringar | 21 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 1 069 € | 9 979 € | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 33 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Eget kapital | -51 t€ | -65 t€ | 6 472 € |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 83 t€ | 111 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 101 t€ | 154 t€ | 68 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 825 € | 14 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 28 t€ | 22 t€ | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -65 t€ | 6 472 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 387 € | 1 078 € | 1 409 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 32 t€ | 57 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 11 t€ | 6 894 € | 15 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 30 t€ | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | -36 t€ | -25 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -17 t€ | -71 t€ | 6 472 € |
| Kortfristiga fordringar | 21 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -5 866 € | -2 841 € | -5 € |
| Materiella tillgångar | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Löner och arvoden | -181 t€ | -212 t€ | -52 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 31 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 800 € | 1 250 € | 2 250 € |
| Passiva | 50 t€ | 89 t€ | 75 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 4 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -5 213 € | -6 267 € | -1 978 € |
| Maskiner och inventarier | 28 t€ | 55 t€ | 31 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -9 259 € | -20 t€ | -10 t€ |
| Köp av tjänster | -2 811 € | -4 744 € | -4 478 € |
| Pensionskostnader | -25 t€ | -33 t€ | -8 501 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör ZM Group Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.