Ragent Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 2,0 M€ ja liikevoitto 158 t€; omavaraisuusaste 73,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 100 t€ ja tuloverot 20 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 979 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 103,3 % | – |
| Käyttökate | 155 t€ | 53 t€ |
| Käyttökate-% | 7,8 % | 5,4 % |
| Liikevoitto | 158 t€ | 56 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,9 % | 5,8 % |
| Tilikauden tulos | 121 t€ | 38 t€ |
| Henkilöstökulut | -310 t€ | -121 t€ |
| Omavaraisuusaste | 73,2 % | 68,5 % |
| Quick ratio | 2,24 | 1,51 |
| Current ratio | 2,75 | 2,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,8 % | 12,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 32,9 % | 14,2 % |
| Taseen loppusumma | 539 t€ | 417 t€ |
| Oma pääoma | 368 t€ | 269 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 77 t€ | 188 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 979 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 675 € | 6 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,5 M€ | 878 t€ |
| Henkilöstökulut | 310 t€ | 121 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 677 € | 3 569 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 128 t€ | 79 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 158 t€ | 56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 574 € | 8 342 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 48 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | 9 855 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 121 t€ | 38 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 70 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 88 t€ | 183 t€ |
| Saamiset | 304 t€ | 34 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 77 t€ | 188 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 469 t€ | 406 t€ |
| Vastaavaa | 539 t€ | 417 t€ |
| Oma pääoma | 368 t€ | 269 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 170 t€ | 148 t€ |
| Vieras pääoma | 170 t€ | 148 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 979 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 675 € | 6 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,5 M€ | 878 t€ |
| Henkilöstökulut | 310 t€ | 121 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 677 € | 3 569 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 128 t€ | 79 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 158 t€ | 56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 574 € | 8 342 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 152 t€ | 48 t€ |
| Tuloverot | 31 t€ | 9 855 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 121 t€ | 38 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 70 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 88 t€ | 183 t€ |
| Saamiset | 304 t€ | 34 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 77 t€ | 188 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 469 t€ | 406 t€ |
| Vastaavaa | 539 t€ | 417 t€ |
| Oma pääoma | 368 t€ | 269 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 170 t€ | 148 t€ |
| Vieras pääoma | 170 t€ | 148 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,1 M€ | 655 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 677 € | 3 569 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 79 t€ | 153 t€ |
| Eläkekulut | 33 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 35 t€ | 9 080 € |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 62 t€ | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 70 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 35 t€ | 24 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 214 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 12 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 121 t€ | 38 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 63 t€ | 6 331 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 64 t€ | 66 t€ |
| Koneet ja kalusto | 8 030 € | 11 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 19 € | 0 € |
| Vastattavaa | 539 t€ | 417 t€ |
| Palvelujen ostot | 251 t€ | 216 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 257 t€ | 25 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 247 t€ | 231 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 79 t€ | 182 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 174 t€ | 7 240 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 29 t€ | 7 907 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 304 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 42 t€ | 50 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 9 197 € | 800 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 592 € | 8 342 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ragent Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään neljännekseen (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 6,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta