Suomen Pientalot Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 478 € ja liikevoitto 12 t€; omavaraisuusaste 22,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 69 t€ ja tuloverot 14 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 478 € | 716 t€ | 398 t€ | 428 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -99,9 % | 80,1 % | -7,1 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | 88 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Käyttökate-% | 2311,4 % | 12,3 % | 16,1 % | 29,5 % |
| Liikevoitto | 12 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Liikevoitto-% | 2516,8 % | 12,2 % | 16,0 % | 29,5 % |
| Tilikauden tulos | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
| Henkilöstökulut | -129 t€ | 128 t€ | 71 t€ | 174 t€ |
| Omavaraisuusaste | 22,8 % | 48,6 % | 30,2 % | 15,0 % |
| Quick ratio | 0,06 | 1,63 | 0,61 | 1,35 |
| Current ratio | 1,91 | 5,90 | 5,50 | 5,23 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 102918,4 % | 24,2 % | 68,8 % | 113,1 % |
| Oman pääoman tuotto | -3,6 % | 33,5 % | 33,5 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Oma pääoma | 146 t€ | 164 t€ | 118 t€ | 86 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 473 € | 92 t€ | 42 t€ | 96 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 478 € | 716 t€ | 398 t€ | 428 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 129 t€ | -290 t€ | -240 t€ | -479 t€ |
| Henkilöstökulut | 129 t€ | -128 t€ | -71 t€ | -174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 982 € | -643 € | -363 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -41 t€ | -26 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -19 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 352 € | 69 t€ | 50 t€ | 107 t€ |
| Tuloverot | -42 € | -14 t€ | -10 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 155 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 615 t€ | 242 t€ | 347 t€ | 308 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 833 € | 1 101 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 473 € | 92 t€ | 42 t€ | 96 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 635 t€ | 335 t€ | 391 t€ | 415 t€ |
| Vastaavaa | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Oma pääoma | 146 t€ | 164 t€ | 118 t€ | 86 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 160 t€ | 116 t€ | 202 t€ | 405 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 332 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Vieras pääoma | 492 t€ | 173 t€ | 273 t€ | 484 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 478 € | 716 t€ | 398 t€ | 428 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 129 t€ | -290 t€ | -240 t€ | -479 t€ |
| Henkilöstökulut | 129 t€ | -128 t€ | -71 t€ | -174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 982 € | -643 € | -363 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -41 t€ | -26 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 12 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -19 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 352 € | 69 t€ | 50 t€ | 107 t€ |
| Tuloverot | -42 € | -14 t€ | -10 t€ | -22 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 155 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 615 t€ | 242 t€ | 347 t€ | 308 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 833 € | 1 101 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 473 € | 92 t€ | 42 t€ | 96 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 635 t€ | 335 t€ | 391 t€ | 415 t€ |
| Vastaavaa | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Oma pääoma | 146 t€ | 164 t€ | 118 t€ | 86 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 160 t€ | 116 t€ | 202 t€ | 405 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 332 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Vieras pääoma | 492 t€ | 173 t€ | 273 t€ | 484 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 116 t€ | 60 t€ | 227 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 97 t€ | -104 t€ | -56 t€ | -137 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | 0 € | -292 t€ |
| Eläkekulut | 25 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -28 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 155 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 982 € | -643 € | -363 € | 0 € |
| Vastattavaa | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 43 € | 0 € | 168 € | 10 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 7 259 € | -5 496 € | -3 560 € | -9 399 € |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 372 t€ | -105 t€ | 39 t€ | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | – | 0 € | 155 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 160 t€ | 0 € | 142 t€ | 178 t€ |
| Palvelujen ostot | 21 t€ | -17 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 151 t€ | 109 t€ | 79 t€ | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 107 t€ | -273 t€ | -229 t€ | -174 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 300 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 833 € | 933 € | 1 043 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 501 € | 21 t€ | 29 t€ | 59 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 615 t€ | 242 t€ | 347 t€ | 308 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 833 € | 1 101 € | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -19 t€ |
| Valmistus omaan käyttöön | -72 t€ | -64 t€ | -35 t€ | 344 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 491 € | 21 t€ | 18 t€ | 4 976 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Suomen Pientalot Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään neljännekseen (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 4,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Vantaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta