Suomen Pientalot Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 478 € och rörelseresultatet 12 t€; soliditet 22,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 69 t€ och inkomstskatterna 14 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 478 € | 716 t€ | 398 t€ | 428 t€ |
| Förändring i omsättning | -99,9 % | 80,1 % | -7,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 88 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2311,4 % | 12,3 % | 16,1 % | 29,5 % |
| Rörelseresultat | 12 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Rörelsemarginal | 2516,8 % | 12,2 % | 16,0 % | 29,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
| Personalkostnader | -129 t€ | 128 t€ | 71 t€ | 174 t€ |
| Soliditet | 22,8 % | 48,6 % | 30,2 % | 15,0 % |
| Kassalikviditet | 0,06 | 1,63 | 0,61 | 1,35 |
| Current ratio | 1,91 | 5,90 | 5,50 | 5,23 |
| Relativ skuldsättning | 102918,4 % | 24,2 % | 68,8 % | 113,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -3,6 % | 33,5 % | 33,5 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Eget kapital | 146 t€ | 164 t€ | 118 t€ | 86 t€ |
| Kassa och bank | 9 473 € | 92 t€ | 42 t€ | 96 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 478 € | 716 t€ | 398 t€ | 428 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Material och tjänster | 129 t€ | -290 t€ | -240 t€ | -479 t€ |
| Personalkostnader | 129 t€ | -128 t€ | -71 t€ | -174 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 982 € | -643 € | -363 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -41 t€ | -26 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 352 € | 69 t€ | 50 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | -42 € | -14 t€ | -10 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 615 t€ | 242 t€ | 347 t€ | 308 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 833 € | 1 101 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 9 473 € | 92 t€ | 42 t€ | 96 t€ |
| Rörliga aktiva | 635 t€ | 335 t€ | 391 t€ | 415 t€ |
| Aktiva | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Eget kapital | 146 t€ | 164 t€ | 118 t€ | 86 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 160 t€ | 116 t€ | 202 t€ | 405 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 332 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Främmande kapital | 492 t€ | 173 t€ | 273 t€ | 484 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 478 € | 716 t€ | 398 t€ | 428 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Material och tjänster | 129 t€ | -290 t€ | -240 t€ | -479 t€ |
| Personalkostnader | 129 t€ | -128 t€ | -71 t€ | -174 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 982 € | -643 € | -363 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -41 t€ | -26 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 12 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 126 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 352 € | 69 t€ | 50 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | -42 € | -14 t€ | -10 t€ | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
| Bestående aktiva | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 155 t€ |
| Omsättningstillgångar | 615 t€ | 242 t€ | 347 t€ | 308 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 833 € | 1 101 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 9 473 € | 92 t€ | 42 t€ | 96 t€ |
| Rörliga aktiva | 635 t€ | 335 t€ | 391 t€ | 415 t€ |
| Aktiva | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Eget kapital | 146 t€ | 164 t€ | 118 t€ | 86 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 160 t€ | 116 t€ | 202 t€ | 405 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 332 t€ | 57 t€ | 71 t€ | 79 t€ |
| Främmande kapital | 492 t€ | 173 t€ | 273 t€ | 484 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 116 t€ | 60 t€ | 227 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 14 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Löner och arvoden | 97 t€ | -104 t€ | -56 t€ | -137 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 0 € | -292 t€ |
| Pensionskostnader | 25 t€ | -18 t€ | -12 t€ | -28 t€ |
| Materiella tillgångar | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 155 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 982 € | -643 € | -363 € | 0 € |
| Passiva | 638 t€ | 337 t€ | 392 t€ | 570 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 43 € | 0 € | 168 € | 10 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 259 € | -5 496 € | -3 560 € | -9 399 € |
| Förändring av produktlager + (-) | 372 t€ | -105 t€ | 39 t€ | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | – | – | 0 € | 155 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 309 € | 55 t€ | 40 t€ | 86 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 160 t€ | 0 € | 142 t€ | 178 t€ |
| Köp av tjänster | 21 t€ | -17 t€ | -12 t€ | -12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 151 t€ | 109 t€ | 79 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 107 t€ | -273 t€ | -229 t€ | -174 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 300 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 833 € | 933 € | 1 043 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 501 € | 21 t€ | 29 t€ | 59 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 615 t€ | 242 t€ | 347 t€ | 308 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 833 € | 1 101 € | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -19 t€ |
| Tillverkning för eget bruk | -72 t€ | -64 t€ | -35 t€ | 344 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 947 € | 1 929 € | 1 089 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 491 € | 21 t€ | 18 t€ | 4 976 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Pientalot Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis