JL rakennus- ja remonttipalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Orimattila, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 285 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 35,5 %.
Liikevaihto 2026285 t€-11 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto11 t€4,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos7 443 €käyttökate -2 478 €
Omavaraisuusaste35,5 %quick ratio 2,89
Toiminut5 vrekisteröity 1.5.2021
Orimattila: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Öyskävöyskäre OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- CWC Group OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
- CloudyMind OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 285 t€ | 320 t€ | 236 t€ | 246 t€ | 229 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -10,9 % | 35,2 % | -4,1 % | 7,7 % | – |
| Käyttökate | -2 478 € | 24 t€ | 2 838 € | 8 904 € | 64 t€ |
| Käyttökate-% | -0,9 % | 7,6 % | 1,2 % | 3,6 % | 28,2 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | 15 t€ | -8 244 € | 715 € | 54 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,0 % | 4,7 % | -3,5 % | 0,3 % | 23,4 % |
| Tilikauden tulos | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
| Henkilöstökulut | -106 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 87 t€ | 46 t€ |
| Omavaraisuusaste | 35,5 % | 39,6 % | 40,4 % | 62,5 % | 57,9 % |
| Quick ratio | 2,89 | 1,87 | 2,20 | 2,77 | 2,54 |
| Current ratio | 2,89 | 1,87 | 2,20 | 2,77 | 2,54 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,7 % | 16,5 % | 19,9 % | 12,5 % | 17,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,1 % | 35,5 % | -32,2 % | -0,6 % | 74,6 % |
| Taseen loppusumma | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 51 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 57 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 285 t€ | 320 t€ | 236 t€ | 246 t€ | 229 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 956 € | 0 € | 3 857 € | 600 € | 5 514 € |
| Materiaalit ja palvelut | 94 t€ | -118 t€ | -61 t€ | -94 t€ | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | 106 t€ | -122 t€ | -122 t€ | -87 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -9 236 € | -11 t€ | -8 189 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 63 t€ | -56 t€ | -54 t€ | -57 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 15 t€ | -8 244 € | 715 € | 54 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 083 € | -2 365 € | -2 026 € | -1 014 € | -1 246 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 319 € | 13 t€ | -10 t€ | -300 € | 52 t€ |
| Tuloverot | 1 876 € | -381 € | 0 € | 0 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 7 289 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 57 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 63 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 51 t€ | 56 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 46 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 68 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 285 t€ | 320 t€ | 236 t€ | 246 t€ | 229 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 956 € | 0 € | 3 857 € | 600 € | 5 514 € |
| Materiaalit ja palvelut | 94 t€ | -118 t€ | -61 t€ | -94 t€ | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | 106 t€ | -122 t€ | -122 t€ | -87 t€ | -46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -9 236 € | -11 t€ | -8 189 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 63 t€ | -56 t€ | -54 t€ | -57 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 15 t€ | -8 244 € | 715 € | 54 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 083 € | -2 365 € | -2 026 € | -1 014 € | -1 246 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 319 € | 13 t€ | -10 t€ | -300 € | 52 t€ |
| Tuloverot | 1 876 € | -381 € | 0 € | 0 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Saamiset | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 7 289 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 48 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 57 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 63 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 51 t€ | 56 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 46 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 68 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Palvelujen ostot | 16 t€ | -9 344 € | -4 358 € | -8 703 € | -6 430 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 30 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 37 t€ | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 0 € | 2 229 € | 9 229 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 083 € | 7 551 € | 6 377 € | 6 521 € | 3 026 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | -9 236 € | -11 t€ | -8 189 € | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 330 € | 21 t€ | 9 099 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 78 t€ | -109 t€ | -57 t€ | -86 t€ | -76 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 85 t€ | -98 t€ | -101 t€ | -70 t€ | -32 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 13 t€ | 7 634 € | 15 t€ | 2 578 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 222 € | -2 365 € | -2 074 € | -1 034 € | -1 246 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 140 € | 0 € | 48 € | 20 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 492 € | -8 479 € | -6 629 € | -6 897 € | -6 145 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 21 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 956 € | 3 605 € | 5 302 € | 107 € | 8 343 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 7 289 € |
| Eläkekulut | 12 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -8 219 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 46 t€ | 0 € | – | – | – |
| Koneet ja kalusto | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 440 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 156 € | 1 702 € | 13 t€ | 9 494 € | 4 711 € |
| Vastattavaa | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.