JL rakennus- ja remonttipalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Orimattila, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 285 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet 35,5 %.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 285 t€ | 320 t€ | 236 t€ | 246 t€ | 229 t€ |
| Förändring i omsättning | -10,9 % | 35,2 % | -4,1 % | 7,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -2 478 € | 24 t€ | 2 838 € | 8 904 € | 64 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,9 % | 7,6 % | 1,2 % | 3,6 % | 28,2 % |
| Rörelseresultat | 11 t€ | 15 t€ | -8 244 € | 715 € | 54 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,0 % | 4,7 % | -3,5 % | 0,3 % | 23,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
| Personalkostnader | -106 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 87 t€ | 46 t€ |
| Soliditet | 35,5 % | 39,6 % | 40,4 % | 62,5 % | 57,9 % |
| Kassalikviditet | 2,89 | 1,87 | 2,20 | 2,77 | 2,54 |
| Current ratio | 2,89 | 1,87 | 2,20 | 2,77 | 2,54 |
| Relativ skuldsättning | 23,7 % | 16,5 % | 19,9 % | 12,5 % | 17,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 35,5 % | -32,2 % | -0,6 % | 74,6 % |
| Balansomslutning | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Eget kapital | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 51 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 48 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 57 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 285 t€ | 320 t€ | 236 t€ | 246 t€ | 229 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 956 € | 0 € | 3 857 € | 600 € | 5 514 € |
| Material och tjänster | 94 t€ | -118 t€ | -61 t€ | -94 t€ | -83 t€ |
| Personalkostnader | 106 t€ | -122 t€ | -122 t€ | -87 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -9 236 € | -11 t€ | -8 189 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 63 t€ | -56 t€ | -54 t€ | -57 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 15 t€ | -8 244 € | 715 € | 54 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 083 € | -2 365 € | -2 026 € | -1 014 € | -1 246 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 9 319 € | 13 t€ | -10 t€ | -300 € | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 1 876 € | -381 € | 0 € | 0 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Fordringar | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 7 289 € |
| Kassa och bank | 48 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 57 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Aktiva | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Eget kapital | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 51 t€ | 56 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 46 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 68 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 285 t€ | 320 t€ | 236 t€ | 246 t€ | 229 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 956 € | 0 € | 3 857 € | 600 € | 5 514 € |
| Material och tjänster | 94 t€ | -118 t€ | -61 t€ | -94 t€ | -83 t€ |
| Personalkostnader | 106 t€ | -122 t€ | -122 t€ | -87 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -9 236 € | -11 t€ | -8 189 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 63 t€ | -56 t€ | -54 t€ | -57 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 15 t€ | -8 244 € | 715 € | 54 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 083 € | -2 365 € | -2 026 € | -1 014 € | -1 246 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 9 319 € | 13 t€ | -10 t€ | -300 € | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 1 876 € | -381 € | 0 € | 0 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Fordringar | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 7 289 € |
| Kassa och bank | 48 t€ | 45 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 57 t€ |
| Rörliga aktiva | 63 t€ | 60 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Aktiva | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Eget kapital | 37 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 51 t€ | 56 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 46 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 68 t€ | 53 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 41 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 46 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -9 236 € | -11 t€ | -8 189 € | -11 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 13 t€ | 13 t€ | 7 634 € | 15 t€ | 2 578 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -16 t€ | -15 t€ | -10 t€ | -8 219 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 7 443 € | 12 t€ | -10 t€ | -300 € | 42 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 222 € | -2 365 € | -2 074 € | -1 034 € | -1 246 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 440 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 24 t€ | 7 289 € |
| Passiva | 105 t€ | 88 t€ | 79 t€ | 82 t€ | 97 t€ |
| Löner och arvoden | 85 t€ | -98 t€ | -101 t€ | -70 t€ | -32 t€ |
| Köp av tjänster | 16 t€ | -9 344 € | -4 358 € | -8 703 € | -6 430 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 492 € | -8 479 € | -6 629 € | -6 897 € | -6 145 € |
| Materiella tillgångar | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 330 € | 21 t€ | 9 099 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 956 € | 3 605 € | 5 302 € | 107 € | 8 343 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 140 € | 0 € | 48 € | 20 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 083 € | 7 551 € | 6 377 € | 6 521 € | 3 026 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 21 t€ | 26 t€ | 10 t€ | 16 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 0 € | 2 229 € | 9 229 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 78 t€ | -109 t€ | -57 t€ | -86 t€ | -76 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 156 € | 1 702 € | 13 t€ | 9 494 € | 4 711 € |
| Maskiner och inventarier | 42 t€ | 28 t€ | 33 t€ | 25 t€ | 33 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 30 t€ | 20 t€ | 33 t€ | 37 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Orimattila
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis