For Food Sake Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 107 t€ ja liikevoitto 10 t€; omavaraisuusaste 75,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 71 t€ ja tuloverot 14 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 107 t€ | 180 t€ | 109 t€ | 6 837 € |
| Liikevaihdon muutos | -40,8 % | 64,9 % | 1496,0 % | – |
| Käyttökate | 8 268 € | 74 t€ | 46 t€ | 154 € |
| Käyttökate-% | 7,8 % | 41,0 % | 42,1 % | 2,3 % |
| Liikevoitto | 10 t€ | 71 t€ | 46 t€ | 154 € |
| Liikevoitto-% | 9,7 % | 39,5 % | 42,1 % | 2,3 % |
| Tilikauden tulos | 8 132 € | 57 t€ | 37 t€ | 154 € |
| Henkilöstökulut | -52 t€ | 68 t€ | 43 t€ | -32 € |
| Omavaraisuusaste | 75,6 % | 85,3 % | 86,6 % | 6,0 % |
| Quick ratio | 3,89 | 6,27 | 7,45 | 1,06 |
| Current ratio | 3,89 | 6,27 | 7,45 | 1,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,5 % | 8,7 % | 5,3 % | 17,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,3 % | 62,4 % | 99,8 % | 206,3 % |
| Taseen loppusumma | 116 t€ | 107 t€ | 43 t€ | 1 237 € |
| Oma pääoma | 88 t€ | 91 t€ | 37 t€ | 75 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 82 t€ | 39 t€ | 1 012 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 107 t€ | 180 t€ | 109 t€ | 6 837 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 13 t€ | -4 615 € | 0 € | -6 097 € |
| Henkilöstökulut | 52 t€ | -68 t€ | -43 t€ | 32 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 062 € | -2 750 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -33 t€ | -20 t€ | -619 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 71 t€ | 46 t€ | 154 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 29 € | 9 € | 345 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | 71 t€ | 46 t€ | 154 € |
| Tuloverot | 2 170 € | -14 t€ | -9 201 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 132 € | 57 t€ | 37 t€ | 154 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 188 € | 8 250 € | 0 € | – |
| Saamiset | 47 t€ | 16 t€ | 3 944 € | 225 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 82 t€ | 39 t€ | 1 012 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 110 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 1 237 € |
| Vastaavaa | 116 t€ | 107 t€ | 43 t€ | 1 237 € |
| Oma pääoma | 88 t€ | 91 t€ | 37 t€ | 75 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 16 t€ | 5 761 € | 1 162 € |
| Vieras pääoma | 28 t€ | 16 t€ | 5 761 € | 1 162 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 107 t€ | 180 t€ | 109 t€ | 6 837 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 13 t€ | -4 615 € | 0 € | -6 097 € |
| Henkilöstökulut | 52 t€ | -68 t€ | -43 t€ | 32 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 062 € | -2 750 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -33 t€ | -20 t€ | -619 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 10 t€ | 71 t€ | 46 t€ | 154 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 29 € | 9 € | 345 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 10 t€ | 71 t€ | 46 t€ | 154 € |
| Tuloverot | 2 170 € | -14 t€ | -9 201 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 132 € | 57 t€ | 37 t€ | 154 € |
| Pysyvät vastaavat | 6 188 € | 8 250 € | 0 € | – |
| Saamiset | 47 t€ | 16 t€ | 3 944 € | 225 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 82 t€ | 39 t€ | 1 012 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 110 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 1 237 € |
| Vastaavaa | 116 t€ | 107 t€ | 43 t€ | 1 237 € |
| Oma pääoma | 88 t€ | 91 t€ | 37 t€ | 75 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 28 t€ | 16 t€ | 5 761 € | 1 162 € |
| Vieras pääoma | 28 t€ | 16 t€ | 5 761 € | 1 162 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 129 € | 1 088 € | 0 € | 225 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 43 t€ | 15 t€ | 955 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 188 € | 8 250 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 062 € | -2 750 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 132 € | 57 t€ | 37 t€ | 154 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 80 t€ | 34 t€ | 75 € | -79 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 351 € | 409 € | 2 989 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 834 € | 2 092 € | 1 099 € | 1 162 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 47 t€ | 16 t€ | 3 944 € | 225 € |
| Koneet ja kalusto | 6 188 € | 8 250 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 30 € | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 5 535 € | -1 653 € | 0 € | -6 097 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 9 € | 345 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 44 t€ | -62 t€ | -39 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 7 570 € | -2 963 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 4 677 € | -5 190 € | -3 483 € | 32 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 613 € | -1 215 € | -1 108 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 589 € | 5 099 € | 1 663 € | 0 € |
| Vastattavaa | 116 t€ | 107 t€ | 43 t€ | 1 237 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 8 518 € | 3 000 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna For Food Sake Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat ylimpään neljännekseen (3068 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 3,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Rovaniemi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta