Caute Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 453 t€ ja liikevoitto 262 t€; omavaraisuusaste 77,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 192 t€ ja tuloverot 39 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 453 t€ | 449 t€ | 349 t€ | 334 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,8 % | 28,8 % | 4,6 % | – |
| Käyttökate | 250 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Käyttökate-% | 55,3 % | 47,1 % | 38,1 % | 32,7 % |
| Liikevoitto | 262 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Liikevoitto-% | 57,9 % | 47,1 % | 38,1 % | 32,7 % |
| Tilikauden tulos | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
| Henkilöstökulut | -95 t€ | 145 t€ | 127 t€ | 137 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,4 % | 63,2 % | 48,4 % | 38,5 % |
| Quick ratio | 0,08 | 0,21 | 0,06 | 0,23 |
| Current ratio | 0,08 | 0,21 | 0,06 | 0,23 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 37,9 % | 61,5 % | 106,6 % | 136,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 34,1 % | 32,3 % | 25,2 % | 43,6 % |
| Taseen loppusumma | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Oma pääoma | 588 t€ | 476 t€ | 350 t€ | 286 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 541 € | 649 € | 5 440 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 453 t€ | 449 t€ | 349 t€ | 334 t€ |
| Henkilöstökulut | 95 t€ | -145 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 84 t€ | -93 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 262 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | -20 t€ | -23 t€ | 37 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 251 t€ | 192 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Tuloverot | 50 t€ | -38 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 749 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Saamiset | 0 € | 39 t€ | 8 472 € | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 541 € | 649 € | 5 440 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 39 t€ | 9 121 € | 28 t€ |
| Vastaavaa | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Oma pääoma | 588 t€ | 476 t€ | 350 t€ | 286 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 30 t€ | 90 t€ | 215 t€ | 329 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 142 t€ | 186 t€ | 158 t€ | 126 t€ |
| Vieras pääoma | 172 t€ | 276 t€ | 372 t€ | 455 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 453 t€ | 449 t€ | 349 t€ | 334 t€ |
| Henkilöstökulut | 95 t€ | -145 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 84 t€ | -93 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 262 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | -20 t€ | -23 t€ | 37 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 251 t€ | 192 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Tuloverot | 50 t€ | -38 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 749 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Saamiset | 0 € | 39 t€ | 8 472 € | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 541 € | 649 € | 5 440 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 39 t€ | 9 121 € | 28 t€ |
| Vastaavaa | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Oma pääoma | 588 t€ | 476 t€ | 350 t€ | 286 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 30 t€ | 90 t€ | 215 t€ | 329 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 142 t€ | 186 t€ | 158 t€ | 126 t€ |
| Vieras pääoma | 172 t€ | 276 t€ | 372 t€ | 455 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 94 t€ | 144 t€ | 144 t€ | 144 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
| Koneet ja kalusto | 36 t€ | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 6 461 € | -5 760 € | -4 375 € | -3 983 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 8 472 € | 0 € |
| Vastattavaa | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 543 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 28 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 1 110 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 39 t€ | 0 € | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 11 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -3 311 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 76 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 46 t€ | 25 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 39 t€ | 8 472 € | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 9 329 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 294 t€ | 178 t€ | 118 t€ | 17 t€ |
| Sijoitukset | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 36 t€ | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 76 t€ | 201 t€ | 315 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 046 € | -3 827 € | -1 832 € | -1 753 € |
| Palkat ja palkkiot | 84 t€ | -136 t€ | -121 t€ | -131 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Caute Invest Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi ylimpään 10 %:iin (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.