Caute Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 453 t€ och rörelseresultatet 262 t€; soliditet 77,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 192 t€ och inkomstskatterna 39 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 453 t€ | 449 t€ | 349 t€ | 334 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,8 % | 28,8 % | 4,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 250 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Rörelsebidrag % | 55,3 % | 47,1 % | 38,1 % | 32,7 % |
| Rörelseresultat | 262 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Rörelsemarginal | 57,9 % | 47,1 % | 38,1 % | 32,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
| Personalkostnader | -95 t€ | 145 t€ | 127 t€ | 137 t€ |
| Soliditet | 77,4 % | 63,2 % | 48,4 % | 38,5 % |
| Kassalikviditet | 0,08 | 0,21 | 0,06 | 0,23 |
| Current ratio | 0,08 | 0,21 | 0,06 | 0,23 |
| Relativ skuldsättning | 37,9 % | 61,5 % | 106,6 % | 136,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 34,1 % | 32,3 % | 25,2 % | 43,6 % |
| Balansomslutning | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Eget kapital | 588 t€ | 476 t€ | 350 t€ | 286 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 541 € | 649 € | 5 440 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 453 t€ | 449 t€ | 349 t€ | 334 t€ |
| Personalkostnader | 95 t€ | -145 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -93 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 262 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -20 t€ | -23 t€ | 37 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 251 t€ | 192 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Inkomstskatt | 50 t€ | -38 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 749 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Fordringar | 0 € | 39 t€ | 8 472 € | 23 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 541 € | 649 € | 5 440 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 39 t€ | 9 121 € | 28 t€ |
| Aktiva | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Eget kapital | 588 t€ | 476 t€ | 350 t€ | 286 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 30 t€ | 90 t€ | 215 t€ | 329 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 142 t€ | 186 t€ | 158 t€ | 126 t€ |
| Främmande kapital | 172 t€ | 276 t€ | 372 t€ | 455 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 453 t€ | 449 t€ | 349 t€ | 334 t€ |
| Personalkostnader | 95 t€ | -145 t€ | -127 t€ | -137 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 84 t€ | -93 t€ | -89 t€ | -88 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 262 t€ | 211 t€ | 133 t€ | 109 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -20 t€ | -23 t€ | 37 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 251 t€ | 192 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Inkomstskatt | 50 t€ | -38 t€ | -22 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
| Bestående aktiva | 749 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Fordringar | 0 € | 39 t€ | 8 472 € | 23 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 541 € | 649 € | 5 440 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 39 t€ | 9 121 € | 28 t€ |
| Aktiva | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Eget kapital | 588 t€ | 476 t€ | 350 t€ | 286 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 30 t€ | 90 t€ | 215 t€ | 329 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 142 t€ | 186 t€ | 158 t€ | 126 t€ |
| Främmande kapital | 172 t€ | 276 t€ | 372 t€ | 455 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 94 t€ | 144 t€ | 144 t€ | 144 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 201 t€ | 154 t€ | 88 t€ | 125 t€ |
| Maskiner och inventarier | 36 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 6 461 € | -5 760 € | -4 375 € | -3 983 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 8 472 € | 0 € |
| Passiva | 760 t€ | 752 t€ | 722 t€ | 741 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 543 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 28 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 1 110 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 39 t€ | 0 € | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 t€ | -20 t€ | -23 t€ | -3 311 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 76 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 46 t€ | 25 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 39 t€ | 8 472 € | 23 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 9 329 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 294 t€ | 178 t€ | 118 t€ | 17 t€ |
| Placeringar | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ | 713 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 12 t€ | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 36 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 76 t€ | 201 t€ | 315 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 046 € | -3 827 € | -1 832 € | -1 753 € |
| Löner och arvoden | 84 t€ | -136 t€ | -121 t€ | -131 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Caute Invest Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.