JSE Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2021. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 38 t€ ja liikevoitto 18 t€; omavaraisuusaste 55,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 18 t€ ja tuloverot 3 675 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 59 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,4 % | -5,7 % | -9,0 % | -25,0 % | – |
| Käyttökate | 18 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 39 t€ |
| Käyttökate-% | 47,4 % | 45,3 % | 51,3 % | 60,8 % | 66,3 % |
| Liikevoitto | 18 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Liikevoitto-% | 48,2 % | 44,2 % | 50,0 % | 59,1 % | 64,7 % |
| Tilikauden tulos | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,3 % | 48,7 % | 41,2 % | 32,8 % | 21,7 % |
| Quick ratio | 0,88 | 0,76 | 1,63 | 1,66 | 0,75 |
| Current ratio | 0,88 | 0,76 | 1,63 | 1,66 | 0,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 157,9 % | 179,8 % | 201,1 % | 211,9 % | 175,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,4 % | 19,5 % | 25,8 % | 44,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Oma pääoma | 74 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 8 009 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 59 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 305 € | -407 € | -543 € | -724 € | -965 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 253 € | -1 048 € | -1 829 € | -1 045 € | -2 218 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 36 t€ |
| Tuloverot | 3 602 € | -3 161 € | -3 675 € | -5 044 € | -7 216 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 123 t€ | 124 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Saamiset | 73 € | 1 883 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 8 009 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 9 892 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Vastaavaa | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Oma pääoma | 74 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 48 t€ | 56 t€ | 73 t€ | 85 t€ | 94 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 13 t€ | 8 659 € | 9 225 € | 10 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 94 t€ | 104 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 38 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 59 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 305 € | -407 € | -543 € | -724 € | -965 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 18 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 253 € | -1 048 € | -1 829 € | -1 045 € | -2 218 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 18 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 36 t€ |
| Tuloverot | 3 602 € | -3 161 € | -3 675 € | -5 044 € | -7 216 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 123 t€ | 124 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Saamiset | 73 € | 1 883 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 t€ | 8 009 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 9 892 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Vastaavaa | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Oma pääoma | 74 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 48 t€ | 56 t€ | 73 t€ | 85 t€ | 94 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 13 t€ | 8 659 € | 9 225 € | 10 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 94 t€ | 104 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Koneet ja kalusto | 916 € | 1 221 € | 1 628 € | 2 171 € | 2 894 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 72 € | 1 882 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Vastattavaa | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 28 € | 1 € | 4 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 75 € | 160 € | 1 116 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 281 € | -1 048 € | -1 833 € | -1 045 € | -2 218 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 5 042 € | 5 042 € | 5 042 € | 5 042 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 7 904 € | 3 543 € | 4 023 € | 4 107 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 73 € | 1 883 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 60 t€ | 52 t€ | 42 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € | 1 € | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 305 € | -407 € | -543 € | -724 € | -965 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 916 € | 1 221 € | 1 628 € | 2 171 € | 2 894 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 6 949 € | 24 t€ | 34 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 251 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 48 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 50 t€ | 54 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna JSE Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.