JSE Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 38 t€ och rörelseresultatet 18 t€; soliditet 55,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 18 t€ och inkomstskatterna 3 675 €.
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 59 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,4 % | -5,7 % | -9,0 % | -25,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 18 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 39 t€ |
| Rörelsebidrag % | 47,4 % | 45,3 % | 51,3 % | 60,8 % | 66,3 % |
| Rörelseresultat | 18 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Rörelsemarginal | 48,2 % | 44,2 % | 50,0 % | 59,1 % | 64,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Soliditet | 55,3 % | 48,7 % | 41,2 % | 32,8 % | 21,7 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 0,76 | 1,63 | 1,66 | 0,75 |
| Current ratio | 0,88 | 0,76 | 1,63 | 1,66 | 0,75 |
| Relativ skuldsättning | 157,9 % | 179,8 % | 201,1 % | 211,9 % | 175,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 % | 19,5 % | 25,8 % | 44,0 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 74 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 8 009 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 59 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 305 € | -407 € | -543 € | -724 € | -965 € |
| Övriga rörelsekostnader | 19 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 253 € | -1 048 € | -1 829 € | -1 045 € | -2 218 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | 3 602 € | -3 161 € | -3 675 € | -5 044 € | -7 216 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 123 t€ | 124 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Fordringar | 73 € | 1 883 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 8 009 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 9 892 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Aktiva | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 74 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 48 t€ | 56 t€ | 73 t€ | 85 t€ | 94 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 8 659 € | 9 225 € | 10 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 94 t€ | 104 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 59 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 305 € | -407 € | -543 € | -724 € | -965 € |
| Övriga rörelsekostnader | 19 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 18 t€ | 17 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 253 € | -1 048 € | -1 829 € | -1 045 € | -2 218 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 18 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 25 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | 3 602 € | -3 161 € | -3 675 € | -5 044 € | -7 216 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Bestående aktiva | 123 t€ | 124 t€ | 124 t€ | 125 t€ | 125 t€ |
| Fordringar | 73 € | 1 883 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 8 009 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 9 892 € | 14 t€ | 15 t€ | 7 724 € |
| Aktiva | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 74 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 48 t€ | 56 t€ | 73 t€ | 85 t€ | 94 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 8 659 € | 9 225 € | 10 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 68 t€ | 81 t€ | 94 t€ | 104 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Maskiner och inventarier | 916 € | 1 221 € | 1 628 € | 2 171 € | 2 894 € |
| Övriga aktier och andelar | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 72 € | 1 882 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Passiva | 134 t€ | 134 t€ | 138 t€ | 140 t€ | 133 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 28 € | 1 € | 4 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 75 € | 160 € | 1 116 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 281 € | -1 048 € | -1 833 € | -1 045 € | -2 218 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 5 042 € | 5 042 € | 5 042 € | 5 042 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 7 904 € | 3 543 € | 4 023 € | 4 107 € |
| Kortfristiga fordringar | 73 € | 1 883 € | 0 € | 356 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 60 t€ | 52 t€ | 42 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 1 € | 0 € | – | – |
| Placeringar | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ | 122 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 305 € | -407 € | -543 € | -724 € | -965 € |
| Materiella tillgångar | 916 € | 1 221 € | 1 628 € | 2 171 € | 2 894 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 6 949 € | 24 t€ | 34 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 251 € | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga övriga skulder | 48 t€ | 49 t€ | 49 t€ | 50 t€ | 54 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JSE Invest Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.