Vialudden Kapital Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -2 786 €; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 498 t€ ja tuloverot 101 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Liikevoitto | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Tilikauden tulos | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 80,0 % | 98,7 % | 90,1 % | 89,6 % |
| Quick ratio | 7,22 | 0,94 | 74,96 | 9,95 | 9,37 |
| Current ratio | 7,22 | 0,94 | 74,96 | 9,95 | 9,37 |
| Oman pääoman tuotto | -0,5 % | 99,9 % | -114,0 % | -94,2 % | -91,7 % |
| Taseen loppusumma | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Oma pääoma | 363 t€ | 400 t€ | 465 € | 495 € | 261 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 440 € | 501 t€ | 0 € | – | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 346 € | 499 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Tuloverot | 343 € | -100 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Vastaavaa | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Oma pääoma | 363 t€ | 400 t€ | 465 € | 495 € | 261 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
| Vieras pääoma | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (25)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 440 € | 501 t€ | 0 € | – | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 346 € | 499 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Tuloverot | 343 € | -100 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Pysyvät vastaavat | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Vastaavaa | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Oma pääoma | 363 t€ | 400 t€ | 465 € | 495 € | 261 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
| Vieras pääoma | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
| Sijoitukset | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 400 € | 400 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 363 t€ | -1 235 € | -705 € | -239 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 € | 9 € | 6 € | 55 € | 30 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 1 700 € | 1 700 € | 1 700 € | 1 200 € | 500 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 100 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 059 € | 0 € | – | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -76 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 440 € | 500 t€ | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vialudden Kapital Ab kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 24-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.