Vialudden Kapital Ab är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -2 786 €; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 498 t€ och inkomstskatterna 101 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Rörelseresultat | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Soliditet | 99,9 % | 80,0 % | 98,7 % | 90,1 % | 89,6 % |
| Kassalikviditet | 7,22 | 0,94 | 74,96 | 9,95 | 9,37 |
| Current ratio | 7,22 | 0,94 | 74,96 | 9,95 | 9,37 |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 % | 99,9 % | -114,0 % | -94,2 % | -91,7 % |
| Balansomslutning | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Eget kapital | 363 t€ | 400 t€ | 465 € | 495 € | 261 € |
| Kassa och bank | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 440 € | 501 t€ | 0 € | – | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 346 € | 499 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Inkomstskatt | 343 € | -100 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Kassa och bank | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Rörliga aktiva | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Aktiva | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Eget kapital | 363 t€ | 400 t€ | 465 € | 495 € | 261 € |
| Korfristigt främmande kapital | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
| Främmande kapital | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
Alla poster i bokslutet (25)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 786 € | -2 005 € | -530 € | -466 € | -239 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 440 € | 501 t€ | 0 € | – | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1 346 € | 499 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Inkomstskatt | 343 € | -100 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Bestående aktiva | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Kassa och bank | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Rörliga aktiva | 2 975 € | 94 t€ | 465 € | 543 € | 285 € |
| Aktiva | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Eget kapital | 363 t€ | 400 t€ | 465 € | 495 € | 261 € |
| Korfristigt främmande kapital | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
| Främmande kapital | 412 € | 100 t€ | 6 € | 55 € | 30 € |
| Placeringar | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 400 € | 400 € | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 363 t€ | -1 235 € | -705 € | -239 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 € | 9 € | 6 € | 55 € | 30 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1 700 € | 1 700 € | 1 700 € | 1 200 € | 500 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -1 689 € | 399 t€ | -530 € | -466 € | -239 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 100 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 363 t€ | 500 t€ | 471 € | 549 € | 291 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 059 € | 0 € | – | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | -76 € | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 360 t€ | 406 t€ | 6 € | 6 € | 6 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 440 € | 500 t€ | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vialudden Kapital Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 24 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.