STOMEC Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 224 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 57,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 5 046 €.
Kirkkonummi: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 224 t€ | 334 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -33,1 % | – |
| Käyttökate | 4 805 € | 16 t€ |
| Käyttökate-% | 2,1 % | 4,8 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,7 % | 6,9 % |
| Tilikauden tulos | 5 758 € | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -57 t€ | -54 t€ |
| Omavaraisuusaste | 57,5 % | 57,8 % |
| Quick ratio | 2,42 | 2,12 |
| Current ratio | 2,55 | 2,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 21,9 % | 13,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,7 % | 26,0 % |
| Taseen loppusumma | 115 t€ | 105 t€ |
| Oma pääoma | 66 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 87 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 224 t€ | 334 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 4 631 € |
| Materiaalit ja palvelut | 101 t€ | 203 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | 54 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 728 € | 6 875 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | 52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 591 € | 1 027 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 942 € | 22 t€ |
| Tuloverot | 2 184 € | 6 246 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 758 € | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 47 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 373 € | 0 € |
| Saamiset | 13 t€ | 7 130 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 68 t€ | 94 t€ |
| Vastaavaa | 115 t€ | 105 t€ |
| Oma pääoma | 66 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 44 t€ |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 44 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 224 t€ | 334 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 4 631 € |
| Materiaalit ja palvelut | 101 t€ | 203 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | 54 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 728 € | 6 875 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | 52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 591 € | 1 027 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 942 € | 22 t€ |
| Tuloverot | 2 184 € | 6 246 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 5 758 € | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 47 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 373 € | 0 € |
| Saamiset | 13 t€ | 7 130 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 68 t€ | 94 t€ |
| Vastaavaa | 115 t€ | 105 t€ |
| Oma pääoma | 66 t€ | 61 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 27 t€ | 44 t€ |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 44 t€ |
| Valmiit tuotteet | 3 373 € | 0 € |
| Sijoitukset | 30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 101 € | 1 820 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 2 035 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 61 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 5 017 € | 183 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 090 € | 3 236 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 738 € | 5 126 € |
| Ostot tilikauden aikana | 87 t€ | 157 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 5 758 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 7 130 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 698 € | 1 027 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 17 t€ | 11 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 45 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 525 € | 3 737 € |
| Vastattavaa | 115 t€ | 105 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 669 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 104 € | 4 502 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 17 t€ | 11 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 728 € | 6 875 € |
| Palvelujen ostot | 17 t€ | 45 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6 240 € | 35 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -3 373 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 30 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 8 822 € | 2 153 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 438 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna STOMEC Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.