STOMEC Oy är ett aktiebolag med hemort i Kyrkslätt, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 224 t€ och rörelseresultatet 11 t€; soliditet 57,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 5 046 €.
Kyrkslätt: 14 nya företag på 30 dagar
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 224 t€ | 334 t€ |
| Förändring i omsättning | -33,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 4 805 € | 16 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,1 % | 4,8 % |
| Rörelseresultat | 11 t€ | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 6,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 758 € | 16 t€ |
| Personalkostnader | -57 t€ | -54 t€ |
| Soliditet | 57,5 % | 57,8 % |
| Kassalikviditet | 2,42 | 2,12 |
| Current ratio | 2,55 | 2,12 |
| Relativ skuldsättning | 21,9 % | 13,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 % | 26,0 % |
| Balansomslutning | 115 t€ | 105 t€ |
| Eget kapital | 66 t€ | 61 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 87 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 224 t€ | 334 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 631 € |
| Material och tjänster | 101 t€ | 203 t€ |
| Personalkostnader | 57 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 728 € | 6 875 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | 52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 591 € | 1 027 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 942 € | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 2 184 € | 6 246 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 758 € | 16 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 47 t€ | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 373 € | 0 € |
| Fordringar | 13 t€ | 7 130 € |
| Kassa och bank | 52 t€ | 87 t€ |
| Rörliga aktiva | 68 t€ | 94 t€ |
| Aktiva | 115 t€ | 105 t€ |
| Eget kapital | 66 t€ | 61 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 22 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 44 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 44 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 224 t€ | 334 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 4 631 € |
| Material och tjänster | 101 t€ | 203 t€ |
| Personalkostnader | 57 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 728 € | 6 875 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | 52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 11 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 591 € | 1 027 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 7 942 € | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 2 184 € | 6 246 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 758 € | 16 t€ |
| Bestående aktiva | 47 t€ | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 373 € | 0 € |
| Fordringar | 13 t€ | 7 130 € |
| Kassa och bank | 52 t€ | 87 t€ |
| Rörliga aktiva | 68 t€ | 94 t€ |
| Aktiva | 115 t€ | 105 t€ |
| Eget kapital | 66 t€ | 61 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 22 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 44 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 44 t€ |
| Färdiga produkter | 3 373 € | 0 € |
| Placeringar | 30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 101 € | 1 820 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 2 035 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 61 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 017 € | 183 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 090 € | 3 236 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 738 € | 5 126 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 87 t€ | 157 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 758 € | 16 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 7 130 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 698 € | 1 027 € |
| Materiella tillgångar | 17 t€ | 11 t€ |
| Löner och arvoden | 45 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 525 € | 3 737 € |
| Passiva | 115 t€ | 105 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 669 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 104 € | 4 502 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 728 € | 6 875 € |
| Köp av tjänster | 17 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 240 € | 35 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 373 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 30 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 8 822 € | 2 153 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 438 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör STOMEC Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.