LVI-Pakarinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 146 t€ ja liikevoitto 25 t€; omavaraisuusaste 77,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 457 €.
Oulu: 35 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 146 t€ | 153 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,2 % | – |
| Käyttökate | 22 t€ | 8 202 € |
| Käyttökate-% | 14,8 % | 5,4 % |
| Liikevoitto | 25 t€ | 12 t€ |
| Liikevoitto-% | 16,9 % | 8,0 % |
| Tilikauden tulos | 19 t€ | 9 235 € |
| Henkilöstökulut | -46 t€ | -51 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,6 % | 70,7 % |
| Quick ratio | 5,26 | 4,90 |
| Current ratio | 5,52 | 5,23 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,7 % | 16,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,0 % | 15,4 % |
| Taseen loppusumma | 96 t€ | 85 t€ |
| Oma pääoma | 75 t€ | 60 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 52 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 146 t€ | 153 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 388 € |
| Materiaalit ja palvelut | 50 t€ | 60 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | 51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 031 € | 4 041 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | 26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 394 € | 516 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 24 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 4 938 € | 2 492 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 19 t€ | 9 235 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 093 € | 12 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 984 € | 4 627 € |
| Saamiset | 19 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 52 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 73 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 85 t€ |
| Oma pääoma | 75 t€ | 60 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 5 756 € | 11 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 25 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 146 t€ | 153 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 388 € |
| Materiaalit ja palvelut | 50 t€ | 60 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | 51 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 031 € | 4 041 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | 26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 394 € | 516 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 24 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 4 938 € | 2 492 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 19 t€ | 9 235 € |
| Pysyvät vastaavat | 9 093 € | 12 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 984 € | 4 627 € |
| Saamiset | 19 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 52 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 73 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 85 t€ |
| Oma pääoma | 75 t€ | 60 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 5 756 € | 11 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 22 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 150 € | 150 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 507 € | 4 762 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 55 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 141 € | 3 236 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 137 € | 4 142 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 17 t€ | 13 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 39 t€ | 44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 19 t€ | 9 235 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 19 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 431 € | 527 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 093 € | 12 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 3 984 € | 4 627 € |
| Palkat ja palkkiot | 41 t€ | 48 t€ |
| Vastattavaa | 96 t€ | 85 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 37 € | 11 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 210 € | 976 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 756 € | 11 t€ |
| Koneet ja kalusto | 9 093 € | 12 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 031 € | 4 041 € |
| Palvelujen ostot | 9 583 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 160 € | 5 040 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 643 € | 567 € |
| Eläkekulut | 3 256 € | 2 779 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LVI-Pakarinen Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.