LVI-Pakarinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 146 t€ och rörelseresultatet 25 t€; soliditet 77,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 457 €.
Uleåborg: 35 nya företag på 30 dagar
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 146 t€ | 153 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 22 t€ | 8 202 € |
| Rörelsebidrag % | 14,8 % | 5,4 % |
| Rörelseresultat | 25 t€ | 12 t€ |
| Rörelsemarginal | 16,9 % | 8,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 19 t€ | 9 235 € |
| Personalkostnader | -46 t€ | -51 t€ |
| Soliditet | 77,6 % | 70,7 % |
| Kassalikviditet | 5,26 | 4,90 |
| Current ratio | 5,52 | 5,23 |
| Relativ skuldsättning | 14,7 % | 16,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 % | 15,4 % |
| Balansomslutning | 96 t€ | 85 t€ |
| Eget kapital | 75 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 64 t€ | 52 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 146 t€ | 153 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 388 € |
| Material och tjänster | 50 t€ | 60 t€ |
| Personalkostnader | 46 t€ | 51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 031 € | 4 041 € |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | 26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 394 € | 516 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 24 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 4 938 € | 2 492 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 19 t€ | 9 235 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 093 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 984 € | 4 627 € |
| Fordringar | 19 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 64 t€ | 52 t€ |
| Rörliga aktiva | 87 t€ | 73 t€ |
| Aktiva | 96 t€ | 85 t€ |
| Eget kapital | 75 t€ | 60 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 756 € | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 16 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 25 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 146 t€ | 153 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 388 € |
| Material och tjänster | 50 t€ | 60 t€ |
| Personalkostnader | 46 t€ | 51 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 031 € | 4 041 € |
| Övriga rörelsekostnader | 23 t€ | 26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 394 € | 516 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 24 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 4 938 € | 2 492 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 19 t€ | 9 235 € |
| Bestående aktiva | 9 093 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 984 € | 4 627 € |
| Fordringar | 19 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 64 t€ | 52 t€ |
| Rörliga aktiva | 87 t€ | 73 t€ |
| Aktiva | 96 t€ | 85 t€ |
| Eget kapital | 75 t€ | 60 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 756 € | 11 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 16 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 25 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 19 t€ | 9 235 € |
| Maskiner och inventarier | 9 093 € | 12 t€ |
| Pensionskostnader | 3 256 € | 2 779 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 137 € | 4 142 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 141 € | 3 236 € |
| Passiva | 96 t€ | 85 t€ |
| Material och förnödenheter | 3 984 € | 4 627 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 431 € | 527 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 17 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 160 € | 5 040 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 507 € | 4 762 € |
| Kortfristiga fordringar | 19 t€ | 16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 150 € | 150 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 55 t€ | 51 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 643 € | 567 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 031 € | 4 041 € |
| Materiella tillgångar | 9 093 € | 12 t€ |
| Köp av tjänster | 9 583 € | 16 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 756 € | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 39 t€ | 44 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 37 € | 11 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 210 € | 976 € |
| Löner och arvoden | 41 t€ | 48 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör LVI-Pakarinen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.