Joenniemen Taksit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Paltamo, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 503 t€ ja liikevoitto 24 t€. Verotettava tulo oli vuonna 2024 16 t€ ja tuloverot 3 243 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 503 t€ | 448 t€ | 253 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 12,2 % | 77,0 % | – |
| Käyttökate | 75 t€ | 108 t€ | 20 t€ |
| Käyttökate-% | 14,9 % | 24,0 % | 7,9 % |
| Liikevoitto | 24 t€ | 67 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,8 % | 15,1 % | -9,8 % |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | 54 t€ | -32 t€ |
| Henkilöstökulut | 225 t€ | 170 t€ | 120 t€ |
| Taseen loppusumma | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 56 t€ | 51 t€ | 10 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 503 t€ | 448 t€ | 253 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 342 € | 13 t€ | 6 943 € |
| Materiaalit ja palvelut | -148 t€ | -129 t€ | -75 t€ |
| Henkilöstökulut | -225 t€ | -170 t€ | -120 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -51 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -64 t€ | -54 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 24 t€ | 67 t€ | -25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -8 225 € | -8 220 € | -6 979 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | 59 t€ | -32 t€ |
| Tuloverot | -3 243 € | -5 554 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 54 t€ | -32 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Saamiset | 69 t€ | 46 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 56 t€ | 51 t€ | 10 t€ |
| Vastaavaa | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (26)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 503 t€ | 448 t€ | 253 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 342 € | 13 t€ | 6 943 € |
| Materiaalit ja palvelut | -148 t€ | -129 t€ | -75 t€ |
| Henkilöstökulut | -225 t€ | -170 t€ | -120 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -51 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -64 t€ | -54 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 24 t€ | 67 t€ | -25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -8 225 € | -8 220 € | -6 979 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | 59 t€ | -32 t€ |
| Tuloverot | -3 243 € | -5 554 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 54 t€ | -32 t€ |
| Saamiset | 69 t€ | 46 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 56 t€ | 51 t€ | 10 t€ |
| Vastaavaa | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
| Sijoitukset | 5 868 € | 4 868 € | 4 868 € |
| Ostot tilikauden aikana | -79 t€ | -84 t€ | -68 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -8 226 € | -8 221 € | -6 979 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 143 t€ | 112 t€ | 126 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -187 t€ | -143 t€ | -101 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 18 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Vastattavaa | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -6 587 € | -3 606 € | -3 819 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -51 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Palvelujen ostot | -69 t€ | -46 t€ | -7 428 € |
| Eläkekulut | -31 t€ | -24 t€ | -16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Joenniemen Taksit Oy kuuluu toimialaluokassa kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus suurempaan puoliskoon (1240 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.