Joenniemen Taksit Oy är ett aktiebolag med hemort i Paltamo, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 503 t€ och rörelseresultatet 24 t€. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 16 t€ och inkomstskatterna 3 243 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 503 t€ | 448 t€ | 253 t€ |
| Förändring i omsättning | 12,2 % | 77,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 75 t€ | 108 t€ | 20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,9 % | 24,0 % | 7,9 % |
| Rörelseresultat | 24 t€ | 67 t€ | -25 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 15,1 % | -9,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 13 t€ | 54 t€ | -32 t€ |
| Personalkostnader | 225 t€ | 170 t€ | 120 t€ |
| Balansomslutning | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 51 t€ | 10 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 503 t€ | 448 t€ | 253 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 342 € | 13 t€ | 6 943 € |
| Material och tjänster | -148 t€ | -129 t€ | -75 t€ |
| Personalkostnader | -225 t€ | -170 t€ | -120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -51 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -64 t€ | -54 t€ | -45 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 67 t€ | -25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 225 € | -8 220 € | -6 979 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 59 t€ | -32 t€ |
| Inkomstskatt | -3 243 € | -5 554 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | 54 t€ | -32 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Fordringar | 69 t€ | 46 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 51 t€ | 10 t€ |
| Aktiva | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
Alla poster i bokslutet (26)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 503 t€ | 448 t€ | 253 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 342 € | 13 t€ | 6 943 € |
| Material och tjänster | -148 t€ | -129 t€ | -75 t€ |
| Personalkostnader | -225 t€ | -170 t€ | -120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -51 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -64 t€ | -54 t€ | -45 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 67 t€ | -25 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -8 225 € | -8 220 € | -6 979 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 59 t€ | -32 t€ |
| Inkomstskatt | -3 243 € | -5 554 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | 54 t€ | -32 t€ |
| Fordringar | 69 t€ | 46 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 56 t€ | 51 t€ | 10 t€ |
| Aktiva | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
| Immateriella tillgångar | 18 t€ | 20 t€ | 23 t€ |
| Pensionskostnader | -31 t€ | -24 t€ | -16 t€ |
| Passiva | 291 t€ | 234 t€ | 175 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -8 226 € | -8 221 € | -6 979 € |
| Placeringar | 5 868 € | 4 868 € | 4 868 € |
| Avskrivningar enligt plan | -51 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Materiella tillgångar | 143 t€ | 112 t€ | 126 t€ |
| Köp av tjänster | -69 t€ | -46 t€ | -7 428 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -79 t€ | -84 t€ | -68 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -6 587 € | -3 606 € | -3 819 € |
| Löner och arvoden | -187 t€ | -143 t€ | -101 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Joenniemen Taksit Oy till den övre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.