Adro Urakointi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Suonenjoki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 13 t€; omavaraisuusaste 55,2 %.
Bruttotulos 2025113 t€+84 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto13 t€
Tilikauden tulos11 t€käyttökate 10 t€
Omavaraisuusaste55,2 %quick ratio 1,77
Toiminut6 vrekisteröity 24.8.2020
Talous
BruttotulosLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 83,6 % | -22,9 % | -32,3 % | 1,7 % | – |
| Bruttotulos | 113 t€ | 62 t€ | 80 t€ | 118 t€ | 116 t€ |
| Käyttökate | 10 t€ | -4 176 € | 4 320 € | 3 996 € | 21 t€ |
| Liikevoitto | 13 t€ | -6 112 € | 1 739 € | 554 € | 17 t€ |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | -6 125 € | 1 387 € | 424 € | 13 t€ |
| Henkilöstökulut | -59 t€ | 35 t€ | 34 t€ | 62 t€ | 53 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,2 % | 40,2 % | 55,0 % | 55,8 % | 46,7 % |
| Quick ratio | 1,77 | 1,02 | 1,50 | 1,24 | 1,02 |
| Current ratio | 1,77 | 1,02 | 1,50 | 1,24 | 1,12 |
| Oman pääoman tuotto | 64,9 % | -102,3 % | 10,5 % | 3,3 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 31 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | 17 t€ | 5 985 € | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 1 416 € | 4 996 € | 7 265 € | 5 252 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 113 t€ | 62 t€ | 80 t€ | 118 t€ | 116 t€ |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -62 t€ | -53 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 134 € | -1 936 € | -2 581 € | -3 441 € | -3 874 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 40 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -52 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | -6 112 € | 1 739 € | 554 € | 17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 192 € | -13 € | -2 € | -25 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | -6 125 € | 1 737 € | 529 € | 17 t€ |
| Tuloverot | 1 230 € | 0 € | -351 € | -106 € | -3 363 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | -6 125 € | 1 387 € | 424 € | 13 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 402 € | 5 807 € | 7 743 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 1 506 € |
| Saamiset | 3 440 € | 7 660 € | 11 t€ | 5 355 € | 10 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 1 416 € | 4 996 € | 7 265 € | 5 252 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 9 076 € | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 31 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | 17 t€ | 5 985 € | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 8 899 € | 11 t€ | 10 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 8 899 € | 11 t€ | 10 t€ | 15 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 113 t€ | 62 t€ | 80 t€ | 118 t€ | 116 t€ |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -62 t€ | -53 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 134 € | -1 936 € | -2 581 € | -3 441 € | -3 874 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 40 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -52 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | -6 112 € | 1 739 € | 554 € | 17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 192 € | -13 € | -2 € | -25 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 12 t€ | -6 125 € | 1 737 € | 529 € | 17 t€ |
| Tuloverot | 1 230 € | 0 € | -351 € | -106 € | -3 363 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | -6 125 € | 1 387 € | 424 € | 13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6 402 € | 5 807 € | 7 743 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 1 506 € |
| Saamiset | 3 440 € | 7 660 € | 11 t€ | 5 355 € | 10 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 21 t€ | 1 416 € | 4 996 € | 7 265 € | 5 252 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 9 076 € | 16 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vastaavaa | 31 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | 17 t€ | 5 985 € | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 8 899 € | 11 t€ | 10 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 8 899 € | 11 t€ | 10 t€ | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 417 € | 2 € | 1 192 € | 614 € | 847 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 371 € | 7 050 € | 6 444 € | 5 242 € | 3 505 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 5 985 € | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 305 € | 606 € | 3 576 € | 283 € | 210 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 260 € | 1 849 € | 4 337 € | 4 797 € | 7 630 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 718 € | 6 552 € | 5 936 € | 3 958 € | 8 844 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | -6 125 € | 1 387 € | 424 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 440 € | 7 160 € | 11 t€ | 4 855 € | 9 901 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 192 € | -55 € | -2 € | -25 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 402 € | 5 807 € | 7 743 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 48 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -54 t€ | -48 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 230 € | 0 € | 0 € | 106 € | 4 193 € |
| Vastattavaa | 31 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 42 € | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 2 961 € | -1 527 € | -938 € | -1 297 € | -1 554 € |
| Koneet ja kalusto | 6 402 € | 5 807 € | 7 743 € | 10 t€ | 12 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 134 € | -1 936 € | -2 581 € | -3 441 € | -3 874 € |
| Eläkekulut | 8 194 € | -5 870 € | -4 730 € | -6 191 € | -3 699 € |
| Ennakkomaksut | – | – | – | 0 € | 1 506 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.