HHJ-Betonilattiat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Suonenjoki, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 125 t€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 97,0 %.
Liikevaihto 2025125 t€+15 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto17 t€13,5 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos15 t€käyttökate 14 t€
Omavaraisuusaste97,0 %quick ratio 26,70
Toiminut9 vrekisteröity 3.7.2017
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 125 t€ | 109 t€ | 126 t€ | 178 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 14,7 % | -13,4 % | -29,6 % | – |
| Käyttökate | 14 t€ | -3 254 € | -19 t€ | 1 360 € |
| Käyttökate-% | 11,1 % | -3,0 % | -15,2 % | 0,8 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | -6 430 € | -23 t€ | -3 730 € |
| Liikevoitto-% | 13,5 % | -5,9 % | -18,1 % | -2,1 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | -6 499 € | -23 t€ | -4 259 € |
| Henkilöstökulut | -57 t€ | 52 t€ | 81 t€ | 74 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,0 % | 77,3 % | 89,4 % | 97,0 % |
| Quick ratio | 26,70 | 3,16 | 6,36 | 24,35 |
| Current ratio | 26,70 | 3,16 | 6,36 | 24,35 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,0 % | 7,0 % | 3,1 % | 0,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 36,8 % | -25,1 % | -70,0 % | -7,8 % |
| Taseen loppusumma | 42 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Oma pääoma | 41 t€ | 26 t€ | 32 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 483 € | 1 357 € | 8 968 € | 10 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 125 t€ | 109 t€ | 126 t€ | 178 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 19 t€ | -29 t€ | -12 t€ | -56 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -52 t€ | -81 t€ | -74 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 968 € | -3 176 € | -3 565 € | -5 090 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -31 t€ | -52 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | -6 430 € | -23 t€ | -3 730 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 731 € | -69 € | 16 € | -25 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | -6 499 € | -23 t€ | -3 755 € |
| Tuloverot | – | – | 0 € | -504 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -6 499 € | -23 t€ | -4 259 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8 905 € | 9 529 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 483 € | 1 357 € | 8 968 € | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 33 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 41 t€ | 26 t€ | 32 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 249 € | 7 591 € | 3 861 € | 1 672 € |
| Vieras pääoma | 1 249 € | 7 591 € | 3 861 € | 1 672 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 125 t€ | 109 t€ | 126 t€ | 178 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 19 t€ | -29 t€ | -12 t€ | -56 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -52 t€ | -81 t€ | -74 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 968 € | -3 176 € | -3 565 € | -5 090 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -31 t€ | -52 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | -6 430 € | -23 t€ | -3 730 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 731 € | -69 € | 16 € | -25 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | -6 499 € | -23 t€ | -3 755 € |
| Tuloverot | – | – | 0 € | -504 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -6 499 € | -23 t€ | -4 259 € |
| Pysyvät vastaavat | 8 905 € | 9 529 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 483 € | 1 357 € | 8 968 € | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 33 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 41 t€ | 26 t€ | 32 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 249 € | 7 591 € | 3 861 € | 1 672 € |
| Vieras pääoma | 1 249 € | 7 591 € | 3 861 € | 1 672 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 108 € | 5 € | 371 € | 3 607 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 706 € | 2 628 € | 362 € | 316 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 23 t€ | 30 t€ | 53 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 131 € | 18 € | 528 € | 4 572 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 543 € | 2 562 € | 3 369 € | 1 356 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 006 € | 7 972 € | 4 892 € | 12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 3 819 € | -12 t€ | -6 010 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | -6 499 € | -23 t€ | -4 259 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 23 t€ | 16 t€ | 30 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 771 € | -72 € | -36 € | -31 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 905 € | 9 529 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 46 t€ | -42 t€ | -69 t€ | -64 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 402 € | 130 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 15 t€ | 9 808 € | 9 875 € |
| Vastattavaa | 42 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 40 € | 3 € | 52 € | 6 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 757 € | -2 070 € | -3 599 € | -3 054 € |
| Koneet ja kalusto | 8 905 € | 9 529 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 968 € | -3 176 € | -3 565 € | -5 090 € |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | -17 t€ | -5 870 € | -44 t€ |
| Eläkekulut | 9 559 € | -8 083 € | -8 310 € | -6 558 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.