Ruukin Tangotehdas Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tuusula, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 89 t€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 30,7 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 8 468 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Hyvinvoinnin Palvelualue (Järvenpää).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 89 t€ | 76 t€ | 70 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 16,8 % | 9,0 % | – |
| Käyttökate | 12 t€ | 3 143 € | 5 878 € |
| Käyttökate-% | 13,0 % | 4,1 % | 8,4 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | -2 837 € | -983 € |
| Liikevoitto-% | 19,0 % | -3,7 % | -1,4 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Henkilöstökulut | -36 t€ | 40 t€ | 13 t€ |
| Omavaraisuusaste | 30,7 % | -77,3 % | -47,8 % |
| Quick ratio | 0,93 | 0,47 | 0,41 |
| Current ratio | 0,93 | 0,47 | 0,41 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,1 % | 29,8 % | 26,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 292,1 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 5 151 € | -9 895 € | -6 067 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 679 € | 8 653 € | 1 375 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 89 t€ | 76 t€ | 70 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 341 € | -4 313 € | -4 338 € |
| Henkilöstökulut | 36 t€ | -40 t€ | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 320 € | -5 980 € | -6 861 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | -2 837 € | -983 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 434 € | -991 € | -1 103 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Tuloverot | 1 439 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 5 946 € | 11 t€ | 17 t€ |
| Saamiset | 9 169 € | 7 855 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 679 € | 8 653 € | 1 375 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Vastaavaa | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 5 151 € | -9 895 € | -6 067 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 2 724 € | 5 354 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 35 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 89 t€ | 76 t€ | 70 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 341 € | -4 313 € | -4 338 € |
| Henkilöstökulut | 36 t€ | -40 t€ | -13 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 320 € | -5 980 € | -6 861 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | -2 837 € | -983 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 434 € | -991 € | -1 103 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Tuloverot | 1 439 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Pysyvät vastaavat | 5 946 € | 11 t€ | 17 t€ |
| Saamiset | 9 169 € | 7 855 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 679 € | 8 653 € | 1 375 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 11 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Vastaavaa | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Oma pääoma | 5 151 € | -9 895 € | -6 067 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 2 724 € | 5 354 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 35 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 016 € | 15 t€ | 7 085 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 0 € | 15 t€ | 17 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 0 € | 3 338 € | 6 676 € |
| Vastattavaa | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 2 724 € | 5 354 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 169 € | 7 855 € | 9 084 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 860 € | 1 874 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 64 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 5 946 € | 7 927 € | 11 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -9 895 € | -6 067 € | -3 981 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 952 € | 2 475 € | 3 712 € |
| Palkat ja palkkiot | 32 t€ | -37 t€ | -9 980 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 3 338 € | 6 676 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 075 € | 5 981 € | 9 063 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 434 € | -1 055 € | -1 103 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 1 860 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 21 € |
| Eläkekulut | 3 478 € | -2 636 € | -2 747 € |
| Muut henkilösivukulut | 599 € | -428 € | -153 € |
| Palvelujen ostot | 1 341 € | -3 574 € | -4 225 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 860 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 946 € | 7 927 € | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -739 € | -113 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 236 € | 2 533 € | 2 533 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 320 € | -5 980 € | -6 861 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 439 € | 0 € | 64 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 234 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Tuusula
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta