Ruukin Tangotehdas Oy är ett aktiebolag med hemort i Tusby, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 89 t€ och rörelseresultatet 17 t€; soliditet 30,7 %. Offentliga köpare köpte för 8 468 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Hyvinvoinnin Palvelualue (Järvenpää).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 t€ | 76 t€ | 70 t€ |
| Förändring i omsättning | 16,8 % | 9,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 3 143 € | 5 878 € |
| Rörelsebidrag % | 13,0 % | 4,1 % | 8,4 % |
| Rörelseresultat | 17 t€ | -2 837 € | -983 € |
| Rörelsemarginal | 19,0 % | -3,7 % | -1,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Personalkostnader | -36 t€ | 40 t€ | 13 t€ |
| Soliditet | 30,7 % | -77,3 % | -47,8 % |
| Kassalikviditet | 0,93 | 0,47 | 0,41 |
| Current ratio | 0,93 | 0,47 | 0,41 |
| Relativ skuldsättning | 13,1 % | 29,8 % | 26,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 292,1 % | – | – |
| Balansomslutning | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 5 151 € | -9 895 € | -6 067 € |
| Kassa och bank | 1 679 € | 8 653 € | 1 375 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 t€ | 76 t€ | 70 t€ |
| Material och tjänster | 1 341 € | -4 313 € | -4 338 € |
| Personalkostnader | 36 t€ | -40 t€ | -13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 320 € | -5 980 € | -6 861 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | -2 837 € | -983 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 434 € | -991 € | -1 103 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Inkomstskatt | 1 439 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 5 946 € | 11 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 9 169 € | 7 855 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 1 679 € | 8 653 € | 1 375 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 5 151 € | -9 895 € | -6 067 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 2 724 € | 5 354 € |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 35 t€ | 30 t€ |
| Främmande kapital | 12 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 89 t€ | 76 t€ | 70 t€ |
| Material och tjänster | 1 341 € | -4 313 € | -4 338 € |
| Personalkostnader | 36 t€ | -40 t€ | -13 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 320 € | -5 980 € | -6 861 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -29 t€ | -47 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | -2 837 € | -983 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 434 € | -991 € | -1 103 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Inkomstskatt | 1 439 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Bestående aktiva | 5 946 € | 11 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 9 169 € | 7 855 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 1 679 € | 8 653 € | 1 375 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 17 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Eget kapital | 5 151 € | -9 895 € | -6 067 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 2 724 € | 5 354 € |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 35 t€ | 30 t€ |
| Främmande kapital | 12 t€ | 38 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 016 € | 15 t€ | 7 085 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 15 t€ | 17 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 3 338 € | 6 676 € |
| Passiva | 17 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 2 724 € | 5 354 € |
| Kortfristiga fordringar | 9 169 € | 7 855 € | 9 084 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 860 € | 1 874 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 64 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 5 946 € | 7 927 € | 11 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -9 895 € | -6 067 € | -3 981 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 952 € | 2 475 € | 3 712 € |
| Löner och arvoden | 32 t€ | -37 t€ | -9 980 € |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 3 338 € | 6 676 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 075 € | 5 981 € | 9 063 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | -3 828 € | -2 087 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 434 € | -1 055 € | -1 103 € |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 1 860 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 21 € |
| Pensionskostnader | 3 478 € | -2 636 € | -2 747 € |
| Övriga lönebikostnader | 599 € | -428 € | -153 € |
| Köp av tjänster | 1 341 € | -3 574 € | -4 225 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 1 860 € |
| Materiella tillgångar | 5 946 € | 7 927 € | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -739 € | -113 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1 236 € | 2 533 € | 2 533 € |
| Avskrivningar enligt plan | 5 320 € | -5 980 € | -6 861 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 439 € | 0 € | 64 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 234 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tusby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis