Koneurakointi Sillanpää Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kurikka, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 384 t€ ja liikevoitto 54 t€; omavaraisuusaste 22,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 42 t€ ja tuloverot 8 463 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 384 t€ | 376 t€ | 305 t€ | 292 t€ | 240 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,1 % | 23,2 % | 4,5 % | 21,6 % | – |
| Käyttökate | -20 t€ | -18 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 170 t€ |
| Käyttökate-% | -5,1 % | -4,9 % | 28,7 % | 28,6 % | 70,6 % |
| Liikevoitto | 54 t€ | 56 t€ | 11 t€ | -25 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,0 % | 14,9 % | 3,7 % | -8,5 % | 39,6 % |
| Tilikauden tulos | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
| Henkilöstökulut | -92 t€ | -87 t€ | 72 t€ | 102 t€ | 37 t€ |
| Omavaraisuusaste | 22,9 % | 28,6 % | 12,0 % | 9,5 % | 25,8 % |
| Quick ratio | 0,88 | 0,85 | 0,61 | 0,80 | 1,44 |
| Current ratio | 0,94 | 0,92 | 0,67 | 0,83 | 1,49 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 103,7 % | 62,4 % | 92,2 % | 130,0 % | 147,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,7 % | 37,1 % | 3,7 % | -79,5 % | 58,2 % |
| Taseen loppusumma | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Oma pääoma | 118 t€ | 94 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 124 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 51 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 128 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 384 t€ | 376 t€ | 305 t€ | 292 t€ | 240 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 114 t€ | 119 t€ | -114 t€ | -76 t€ | -25 t€ |
| Henkilöstökulut | 92 t€ | 87 t€ | -72 t€ | -102 t€ | -37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 73 t€ | 74 t€ | -76 t€ | -108 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 51 t€ | 40 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -8 725 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 54 t€ | 56 t€ | 11 t€ | -25 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 15 t€ | 12 t€ | -9 555 € | -7 037 € | -5 089 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 44 t€ | 1 756 € | -32 t€ | 90 t€ |
| Tuloverot | 7 555 € | 8 683 € | -351 € | 1 € | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 8 043 € | 8 043 € | 8 043 € | 3 542 € | 5 395 € |
| Saamiset | 30 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 51 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 128 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 122 t€ | 105 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 180 t€ |
| Vastaavaa | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Oma pääoma | 118 t€ | 94 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 124 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 268 t€ | 120 t€ | 147 t€ | 266 t€ | 234 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 130 t€ | 115 t€ | 134 t€ | 114 t€ | 121 t€ |
| Vieras pääoma | 398 t€ | 234 t€ | 281 t€ | 380 t€ | 355 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 384 t€ | 376 t€ | 305 t€ | 292 t€ | 240 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 114 t€ | 119 t€ | -114 t€ | -76 t€ | -25 t€ |
| Henkilöstökulut | 92 t€ | 87 t€ | -72 t€ | -102 t€ | -37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 73 t€ | 74 t€ | -76 t€ | -108 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 51 t€ | 40 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -8 725 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 54 t€ | 56 t€ | 11 t€ | -25 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 15 t€ | 12 t€ | -9 555 € | -7 037 € | -5 089 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 44 t€ | 1 756 € | -32 t€ | 90 t€ |
| Tuloverot | 7 555 € | 8 683 € | -351 € | 1 € | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 8 043 € | 8 043 € | 8 043 € | 3 542 € | 5 395 € |
| Saamiset | 30 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 51 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 128 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 122 t€ | 105 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 180 t€ |
| Vastaavaa | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Oma pääoma | 118 t€ | 94 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 124 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 268 t€ | 120 t€ | 147 t€ | 266 t€ | 234 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 130 t€ | 115 t€ | 134 t€ | 114 t€ | 121 t€ |
| Vieras pääoma | 398 t€ | 234 t€ | 281 t€ | 380 t€ | 355 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 5 193 € | 2 550 € | -2 928 € | -3 392 € | 1 345 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 107 € | 0 € | 0 € | 14 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 657 € | 9 040 € | 1 072 € | 3 913 € | 21 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | 11 t€ | -10 t€ | -16 t€ | -5 788 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | – | 0 € | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 103 t€ | 93 t€ | 113 t€ | 89 t€ | 77 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | 4 501 € | -1 853 € | 5 395 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 268 t€ | 120 t€ | 147 t€ | 266 t€ | 234 t€ |
| Vastattavaa | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Koneet ja kalusto | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 60 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 16 t€ | 13 t€ | -12 t€ | 0 € | -730 € |
| Palkat ja palkkiot | 75 t€ | 73 t€ | -59 t€ | -83 t€ | -32 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 641 € | 1 160 € | 8 784 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 4 978 € | 6 045 € | 6 412 € | 4 502 € |
| Ostot tilikauden aikana | 98 t€ | 105 t€ | -107 t€ | -74 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 28 t€ | 40 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 43 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 23 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 t€ | 12 t€ | -9 555 € | -7 051 € | -5 089 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 86 t€ | 59 t€ | 37 t€ | 72 t€ | 0 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 8 043 € | 8 043 € | 8 043 € | 3 542 € | 5 395 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 033 € | 915 € | 5 675 € | 8 124 € | 928 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 73 t€ | 74 t€ | -76 t€ | -108 t€ | -75 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 30 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Koneurakointi Sillanpää Oy kuuluu toimialaluokassa muu kasvinviljelyä palveleva toiminta ylimpään neljännekseen (151 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kurikka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta