Koneurakointi Sillanpää Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 384 t€ och rörelseresultatet 54 t€; soliditet 22,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 42 t€ och inkomstskatterna 8 463 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 384 t€ | 376 t€ | 305 t€ | 292 t€ | 240 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,1 % | 23,2 % | 4,5 % | 21,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -20 t€ | -18 t€ | 88 t€ | 84 t€ | 170 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,1 % | -4,9 % | 28,7 % | 28,6 % | 70,6 % |
| Rörelseresultat | 54 t€ | 56 t€ | 11 t€ | -25 t€ | 95 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,0 % | 14,9 % | 3,7 % | -8,5 % | 39,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
| Personalkostnader | -92 t€ | -87 t€ | 72 t€ | 102 t€ | 37 t€ |
| Soliditet | 22,9 % | 28,6 % | 12,0 % | 9,5 % | 25,8 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 0,85 | 0,61 | 0,80 | 1,44 |
| Current ratio | 0,94 | 0,92 | 0,67 | 0,83 | 1,49 |
| Relativ skuldsättning | 103,7 % | 62,4 % | 92,2 % | 130,0 % | 147,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 37,1 % | 3,7 % | -79,5 % | 58,2 % |
| Balansomslutning | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Eget kapital | 118 t€ | 94 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 51 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 128 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 384 t€ | 376 t€ | 305 t€ | 292 t€ | 240 t€ |
| Material och tjänster | 114 t€ | 119 t€ | -114 t€ | -76 t€ | -25 t€ |
| Personalkostnader | 92 t€ | 87 t€ | -72 t€ | -102 t€ | -37 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 73 t€ | 74 t€ | -76 t€ | -108 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 51 t€ | 40 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -8 725 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 54 t€ | 56 t€ | 11 t€ | -25 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | 12 t€ | -9 555 € | -7 037 € | -5 089 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 44 t€ | 1 756 € | -32 t€ | 90 t€ |
| Inkomstskatt | 7 555 € | 8 683 € | -351 € | 1 € | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Omsättningstillgångar | 8 043 € | 8 043 € | 8 043 € | 3 542 € | 5 395 € |
| Fordringar | 30 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 51 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 128 t€ |
| Rörliga aktiva | 122 t€ | 105 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 180 t€ |
| Aktiva | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Eget kapital | 118 t€ | 94 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 124 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 268 t€ | 120 t€ | 147 t€ | 266 t€ | 234 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 130 t€ | 115 t€ | 134 t€ | 114 t€ | 121 t€ |
| Främmande kapital | 398 t€ | 234 t€ | 281 t€ | 380 t€ | 355 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 384 t€ | 376 t€ | 305 t€ | 292 t€ | 240 t€ |
| Material och tjänster | 114 t€ | 119 t€ | -114 t€ | -76 t€ | -25 t€ |
| Personalkostnader | 92 t€ | 87 t€ | -72 t€ | -102 t€ | -37 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 73 t€ | 74 t€ | -76 t€ | -108 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 51 t€ | 40 t€ | -31 t€ | -31 t€ | -8 725 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 54 t€ | 56 t€ | 11 t€ | -25 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 t€ | 12 t€ | -9 555 € | -7 037 € | -5 089 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 44 t€ | 1 756 € | -32 t€ | 90 t€ |
| Inkomstskatt | 7 555 € | 8 683 € | -351 € | 1 € | -18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
| Bestående aktiva | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Omsättningstillgångar | 8 043 € | 8 043 € | 8 043 € | 3 542 € | 5 395 € |
| Fordringar | 30 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 84 t€ | 51 t€ | 43 t€ | 62 t€ | 128 t€ |
| Rörliga aktiva | 122 t€ | 105 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 180 t€ |
| Aktiva | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Eget kapital | 118 t€ | 94 t€ | 38 t€ | 40 t€ | 124 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 268 t€ | 120 t€ | 147 t€ | 266 t€ | 234 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 130 t€ | 115 t€ | 134 t€ | 114 t€ | 121 t€ |
| Främmande kapital | 398 t€ | 234 t€ | 281 t€ | 380 t€ | 355 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 23 t€ |
| Passiva | 516 t€ | 328 t€ | 319 t€ | 420 t€ | 479 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 268 t€ | 120 t€ | 147 t€ | 266 t€ | 234 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | – | 0 € | 52 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 30 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 641 € | 1 160 € | 8 784 € | 0 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 107 € | 0 € | 0 € | 14 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 86 t€ | 59 t€ | 37 t€ | 72 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 033 € | 915 € | 5 675 € | 8 124 € | 928 € |
| Löner och arvoden | 75 t€ | 73 t€ | -59 t€ | -83 t€ | -32 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 28 t€ | 40 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 43 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 32 t€ | 35 t€ | 1 405 € | -32 t€ | 72 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 t€ | 12 t€ | -9 555 € | -7 051 € | -5 089 € |
| Pensionskostnader | 11 t€ | 11 t€ | -10 t€ | -16 t€ | -5 788 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 4 978 € | 6 045 € | 6 412 € | 4 502 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 193 € | 2 550 € | -2 928 € | -3 392 € | 1 345 € |
| Köp av tjänster | 16 t€ | 13 t€ | -12 t€ | 0 € | -730 € |
| Materiella tillgångar | 393 t€ | 223 t€ | 229 t€ | 325 t€ | 298 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 98 t€ | 105 t€ | -107 t€ | -74 t€ | -30 t€ |
| Material och förnödenheter | 8 043 € | 8 043 € | 8 043 € | 3 542 € | 5 395 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 103 t€ | 93 t€ | 113 t€ | 89 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 60 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 657 € | 9 040 € | 1 072 € | 3 913 € | 21 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 73 t€ | 74 t€ | -76 t€ | -108 t€ | -75 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 4 501 € | -1 853 € | 5 395 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Koneurakointi Sillanpää Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig stödverksamhet avseende växtodling (151 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 3,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis