Asennus Pulkkanen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 642 t€ ja liikevoitto -56 t€; omavaraisuusaste 5,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 17 t€ ja tuloverot 3 340 €.
Oulu: 35 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 642 t€ | 853 t€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 607 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -24,7 % | -35,7 % | 30,6 % | -4,1 % | 74,6 % | – |
| Käyttökate | -64 t€ | 27 t€ | 123 t€ | 74 t€ | -96 t€ | 80 t€ |
| Käyttökate-% | -10,0 % | 3,2 % | 9,2 % | 7,3 % | -9,1 % | 13,1 % |
| Liikevoitto | -56 t€ | 17 t€ | 110 t€ | 58 t€ | -116 t€ | 67 t€ |
| Liikevoitto-% | -8,7 % | 2,0 % | 8,3 % | 5,7 % | -11,0 % | 11,0 % |
| Tilikauden tulos | -63 t€ | 13 t€ | 104 t€ | 51 t€ | -132 t€ | 50 t€ |
| Henkilöstökulut | -276 t€ | 347 t€ | 420 t€ | 355 t€ | 496 t€ | 234 t€ |
| Omavaraisuusaste | 5,8 % | 49,0 % | 33,1 % | -21,9 % | -71,8 % | 22,3 % |
| Quick ratio | 1,04 | 1,92 | 1,43 | 0,66 | 0,37 | 1,07 |
| Current ratio | 1,04 | 1,92 | 1,43 | 0,66 | 0,37 | 1,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,4 % | 9,4 % | 10,5 % | 19,2 % | 19,4 % | 28,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -823,3 % | 17,4 % | 151,0 % | – | – | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 163 t€ | 156 t€ | 208 t€ | 160 t€ | 120 t€ | 223 t€ |
| Oma pääoma | 7 628 € | 77 t€ | 69 t€ | -35 t€ | -86 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 61 t€ | 41 t€ | 53 t€ | 12 t€ | 31 t€ | 9 059 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 642 t€ | 853 t€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 607 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | – | 0 € | 100 € |
| Materiaalit ja palvelut | 160 t€ | -200 t€ | -345 t€ | -234 t€ | -175 t€ | -91 t€ |
| Henkilöstökulut | 276 t€ | -347 t€ | -420 t€ | -355 t€ | -496 t€ | -234 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 141 € | -9 788 € | -12 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 254 t€ | -279 t€ | -439 t€ | -353 t€ | -485 t€ | -203 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -56 t€ | 17 t€ | 110 t€ | 58 t€ | -116 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 614 € | -747 € | -301 € | -7 051 € | -15 t€ | -4 404 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -63 t€ | 17 t€ | 110 t€ | 51 t€ | -132 t€ | 62 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -3 340 € | -5 965 € | 0 € | 0 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -63 t€ | 13 t€ | 104 t€ | 51 t€ | -132 t€ | 50 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 24 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 78 t€ | 86 t€ | 118 t€ | 99 t€ | 28 t€ | 174 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 61 t€ | 41 t€ | 53 t€ | 12 t€ | 31 t€ | 9 059 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 139 t€ | 127 t€ | 171 t€ | 111 t€ | 59 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 163 t€ | 156 t€ | 208 t€ | 160 t€ | 120 t€ | 223 t€ |
| Oma pääoma | 7 628 € | 77 t€ | 69 t€ | -35 t€ | -86 t€ | 50 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 44 t€ | 1 518 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 134 t€ | 66 t€ | 119 t€ | 169 t€ | 162 t€ | 172 t€ |
| Vieras pääoma | 155 t€ | 80 t€ | 139 t€ | 195 t€ | 206 t€ | 173 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 642 t€ | 853 t€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 607 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | – | 0 € | 100 € |
| Materiaalit ja palvelut | 160 t€ | -200 t€ | -345 t€ | -234 t€ | -175 t€ | -91 t€ |
| Henkilöstökulut | 276 t€ | -347 t€ | -420 t€ | -355 t€ | -496 t€ | -234 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 141 € | -9 788 € | -12 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 254 t€ | -279 t€ | -439 t€ | -353 t€ | -485 t€ | -203 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -56 t€ | 17 t€ | 110 t€ | 58 t€ | -116 t€ | 67 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 614 € | -747 € | -301 € | -7 051 € | -15 t€ | -4 404 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -63 t€ | 17 t€ | 110 t€ | 51 t€ | -132 t€ | 62 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -3 340 € | -5 965 € | 0 € | 0 € | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -63 t€ | 13 t€ | 104 t€ | 51 t€ | -132 t€ | 50 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 24 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 78 t€ | 86 t€ | 118 t€ | 99 t€ | 28 t€ | 174 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 61 t€ | 41 t€ | 53 t€ | 12 t€ | 31 t€ | 9 059 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 139 t€ | 127 t€ | 171 t€ | 111 t€ | 59 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 163 t€ | 156 t€ | 208 t€ | 160 t€ | 120 t€ | 223 t€ |
| Oma pääoma | 7 628 € | 77 t€ | 69 t€ | -35 t€ | -86 t€ | 50 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 44 t€ | 1 518 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 134 t€ | 66 t€ | 119 t€ | 169 t€ | 162 t€ | 172 t€ |
| Vieras pääoma | 155 t€ | 80 t€ | 139 t€ | 195 t€ | 206 t€ | 173 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -63 t€ | 13 t€ | 104 t€ | 51 t€ | -132 t€ | 50 t€ |
| Koneet ja kalusto | 24 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 7 145 € | 14 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 1 518 € |
| Eläkekulut | 35 t€ | -45 t€ | -18 t€ | -43 t€ | -95 t€ | -28 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 500 € | 1 000 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 24 t€ | 12 t€ | 37 t€ | 91 t€ | 85 t€ | 77 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 12 t€ | 2 875 € | 19 t€ | 17 t€ | 86 t€ |
| Vastattavaa | 163 t€ | 156 t€ | 208 t€ | 160 t€ | 120 t€ | 223 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 116 € | 125 € | 40 € | 50 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 42 t€ | 41 t€ | 69 t€ | 57 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 42 t€ | 60 t€ | 90 t€ | 57 t€ | 0 € | 47 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 729 € | -871 € | -341 € | -7 101 € | -15 t€ | -4 404 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 0 € | – | – | 0 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 21 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 78 t€ | 86 t€ | 118 t€ | 99 t€ | 28 t€ | 174 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 23 t€ | 13 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 42 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 70 t€ | 63 t€ | -35 t€ | -86 t€ | 46 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 141 € | -9 788 € | -12 t€ | -16 t€ | -20 t€ | -13 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 24 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 49 t€ | 60 t€ | 40 t€ |
| Palvelujen ostot | 9 578 € | -20 t€ | -65 t€ | -7 212 € | -32 t€ | -3 087 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 14 t€ | 0 € | – | 0 € | 12 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 31 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 151 t€ | -180 t€ | -280 t€ | -227 t€ | -143 t€ | -88 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 10 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -20 t€ | -5 404 € |
| Palkat ja palkkiot | 231 t€ | -289 t€ | -386 t€ | -299 t€ | -381 t€ | -200 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Asennus Pulkkanen Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.