Jamaco Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 204 t€ ja liikevoitto -15 t€; omavaraisuusaste 91,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 199 t€ ja tuloverot 40 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 204 t€ | 234 t€ | 199 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,6 % | 17,2 % | 331,0 % | 17,1 % | – |
| Käyttökate | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Käyttökate-% | -7,3 % | 25,4 % | 60,3 % | 1,7 % | 0,3 % |
| Liikevoitto | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Liikevoitto-% | -7,3 % | 25,4 % | 60,3 % | 1,7 % | 0,3 % |
| Tilikauden tulos | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
| Henkilöstökulut | -137 t€ | 106 t€ | 53 t€ | 34 t€ | 25 t€ |
| Omavaraisuusaste | 91,8 % | 79,3 % | 58,3 % | -0,1 % | 13,1 % |
| Quick ratio | 4,68 | 2,95 | 0,75 | 0,14 | 1,15 |
| Current ratio | 4,68 | 2,95 | 0,75 | 0,14 | 1,15 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,5 % | 27,2 % | 36,5 % | 308,0 % | 16,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 40,6 % | 85,0 % | 94,2 % | – | 2,6 % |
| Taseen loppusumma | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Oma pääoma | 378 t€ | 244 t€ | 102 t€ | -207 € | 977 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 40 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 204 t€ | 234 t€ | 199 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | 5 257 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 137 t€ | -106 t€ | -53 t€ | -34 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 82 t€ | -69 t€ | -31 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -48 t€ | 49 t€ | -225 € | -979 € | -90 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 108 t€ | 120 t€ | -207 € | 34 € |
| Tuloverot | 30 t€ | -41 t€ | -24 t€ | 0 € | -9 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 253 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Saamiset | 95 t€ | 147 t€ | 39 t€ | 0 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 40 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 158 t€ | 187 t€ | 55 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Vastaavaa | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Oma pääoma | 378 t€ | 244 t€ | 102 t€ | -207 € | 977 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
| Vieras pääoma | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 204 t€ | 234 t€ | 199 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | 5 257 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 137 t€ | -106 t€ | -53 t€ | -34 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 82 t€ | -69 t€ | -31 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -48 t€ | 49 t€ | -225 € | -979 € | -90 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 108 t€ | 120 t€ | -207 € | 34 € |
| Tuloverot | 30 t€ | -41 t€ | -24 t€ | 0 € | -9 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
| Pysyvät vastaavat | 253 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Saamiset | 95 t€ | 147 t€ | 39 t€ | 0 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 63 t€ | 40 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 158 t€ | 187 t€ | 55 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Vastaavaa | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Oma pääoma | 378 t€ | 244 t€ | 102 t€ | -207 € | 977 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
| Vieras pääoma | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 577 € | 126 € | 666 € | 3 693 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 298 € | 3 235 € | 3 581 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 253 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 50 t€ | 100 t€ | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 224 t€ | 37 t€ | 5 948 € | 0 € | 952 € |
| Vastattavaa | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 52 t€ | 51 t€ | 6 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 95 t€ | 147 t€ | 39 t€ | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 17 t€ | 40 t€ | 24 t€ | 225 € | 9 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 622 € | 1 622 € | 0 € | – | – |
| Konserniavustukset | -150 t€ | 140 t€ | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | 5 257 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 39 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 16 t€ | -15 t€ | -9 515 € | -4 889 € | -4 775 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 120 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 24 t€ | 48 t€ | 139 t€ | 6 448 € |
| Muut henkilösivukulut | 6 274 € | -3 794 € | -3 514 € | -386 € | -298 € |
| Palkat ja palkkiot | 115 t€ | -86 t€ | -40 t€ | -29 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 204 € | 8 082 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 133 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 049 € | -1 527 € | -231 € | -979 € | -90 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jamaco Capital Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta ylimpään 10 %:iin (853 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.