Jamaco Capital Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 204 t€ och rörelseresultatet -15 t€; soliditet 91,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 199 t€ och inkomstskatterna 40 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 204 t€ | 234 t€ | 199 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Förändring i omsättning | -12,6 % | 17,2 % | 331,0 % | 17,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Rörelsebidrag % | -7,3 % | 25,4 % | 60,3 % | 1,7 % | 0,3 % |
| Rörelseresultat | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Rörelsemarginal | -7,3 % | 25,4 % | 60,3 % | 1,7 % | 0,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
| Personalkostnader | -137 t€ | 106 t€ | 53 t€ | 34 t€ | 25 t€ |
| Soliditet | 91,8 % | 79,3 % | 58,3 % | -0,1 % | 13,1 % |
| Kassalikviditet | 4,68 | 2,95 | 0,75 | 0,14 | 1,15 |
| Current ratio | 4,68 | 2,95 | 0,75 | 0,14 | 1,15 |
| Relativ skuldsättning | 16,5 % | 27,2 % | 36,5 % | 308,0 % | 16,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,6 % | 85,0 % | 94,2 % | – | 2,6 % |
| Balansomslutning | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Eget kapital | 378 t€ | 244 t€ | 102 t€ | -207 € | 977 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 40 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 204 t€ | 234 t€ | 199 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Material och tjänster | – | 0 € | 5 257 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 137 t€ | -106 t€ | -53 t€ | -34 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 82 t€ | -69 t€ | -31 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -48 t€ | 49 t€ | -225 € | -979 € | -90 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 108 t€ | 120 t€ | -207 € | 34 € |
| Inkomstskatt | 30 t€ | -41 t€ | -24 t€ | 0 € | -9 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 253 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Fordringar | 95 t€ | 147 t€ | 39 t€ | 0 € | 0 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 40 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Rörliga aktiva | 158 t€ | 187 t€ | 55 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Aktiva | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Eget kapital | 378 t€ | 244 t€ | 102 t€ | -207 € | 977 € |
| Korfristigt främmande kapital | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
| Främmande kapital | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 204 t€ | 234 t€ | 199 t€ | 46 t€ | 39 t€ |
| Material och tjänster | – | 0 € | 5 257 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 137 t€ | -106 t€ | -53 t€ | -34 t€ | -25 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 82 t€ | -69 t€ | -31 t€ | -11 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -15 t€ | 59 t€ | 120 t€ | 772 € | 124 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -48 t€ | 49 t€ | -225 € | -979 € | -90 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 108 t€ | 120 t€ | -207 € | 34 € |
| Inkomstskatt | 30 t€ | -41 t€ | -24 t€ | 0 € | -9 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
| Bestående aktiva | 253 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Fordringar | 95 t€ | 147 t€ | 39 t€ | 0 € | 0 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 40 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Rörliga aktiva | 158 t€ | 187 t€ | 55 t€ | 20 t€ | 7 434 € |
| Aktiva | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Eget kapital | 378 t€ | 244 t€ | 102 t€ | -207 € | 977 € |
| Korfristigt främmande kapital | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
| Främmande kapital | 34 t€ | 64 t€ | 73 t€ | 142 t€ | 6 457 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 577 € | 126 € | 666 € | 3 693 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 298 € | 3 235 € | 3 581 € | 0 € | – |
| Placeringar | 253 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 50 t€ | 100 t€ | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 224 t€ | 37 t€ | 5 948 € | 0 € | 952 € |
| Passiva | 411 t€ | 307 t€ | 175 t€ | 142 t€ | 7 434 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 52 t€ | 51 t€ | 6 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 95 t€ | 147 t€ | 39 t€ | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 17 t€ | 40 t€ | 24 t€ | 225 € | 9 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 622 € | 1 622 € | 0 € | – | – |
| Koncernbidrag | -150 t€ | 140 t€ | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | 5 257 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 39 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 16 t€ | -15 t€ | -9 515 € | -4 889 € | -4 775 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 120 t€ | 120 t€ | 120 t€ | 122 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 24 t€ | 48 t€ | 139 t€ | 6 448 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 274 € | -3 794 € | -3 514 € | -386 € | -298 € |
| Löner och arvoden | 115 t€ | -86 t€ | -40 t€ | -29 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 204 € | 8 082 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 153 t€ | 207 t€ | 96 t€ | -207 € | 25 € |
| Övriga aktier och andelar | 133 t€ | 0 € | – | – | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 049 € | -1 527 € | -231 € | -979 € | -90 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jamaco Capital Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig stödverksamhet till företag (853 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.