Calveter Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 223 t€ ja liikevoitto 8 929 €; omavaraisuusaste 53,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 230 €.
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 20.2.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 223 t€ | 250 t€ | 174 t€ | 101 t€ | 89 t€ | 41 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -10,6 % | 43,4 % | 72,2 % | 13,9 % | 117,5 % | – |
| Käyttökate | 6 659 € | 16 t€ | 4 291 € | 849 € | -14 € | 171 € |
| Käyttökate-% | 3,0 % | 6,4 % | 2,5 % | 0,8 % | -0,0 % | 0,4 % |
| Liikevoitto | 8 929 € | 12 t€ | 3 045 € | 849 € | 636 € | -2 € |
| Liikevoitto-% | 4,0 % | 4,8 % | 1,7 % | 0,8 % | 0,7 % | -0,0 % |
| Tilikauden tulos | 6 133 € | 8 274 € | 2 221 € | 776 € | 226 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | -56 t€ | 32 t€ | 23 t€ | 6 253 € | 9 717 € | 7 494 € |
| Omavaraisuusaste | 53,2 % | 45,2 % | 18,0 % | 7,2 % | 2,7 % | 38,6 % |
| Quick ratio | 1,70 | 0,96 | 0,97 | 1,11 | 0,99 | 1,38 |
| Current ratio | 1,70 | 0,96 | 0,97 | 1,11 | 1,14 | 1,38 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 6,9 % | 5,6 % | 8,4 % | 12,6 % | 9,2 % | 9,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 34,8 % | 72,0 % | 69,1 % | 78,0 % | 100,0 % | 0,0 % |
| Taseen loppusumma | 33 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 8 411 € | 6 476 € |
| Oma pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 3 215 € | 994 € | 226 € | 2 500 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 9 582 € | 13 t€ | 5 541 € | 4 302 € | 419 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 20.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 223 t€ | 250 t€ | 174 t€ | 101 t€ | 89 t€ | 41 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 947 € | 6 947 € | 1 € | 341 € | 1 897 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 114 t€ | -141 t€ | -101 t€ | -55 t€ | -35 t€ | -7 519 € |
| Henkilöstökulut | 56 t€ | -32 t€ | -23 t€ | -6 253 € | -9 717 € | -7 494 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 270 € | -4 027 € | -1 246 € | 0 € | 650 € | -173 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 52 t€ | -68 t€ | -46 t€ | -40 t€ | -46 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 929 € | 12 t€ | 3 045 € | 849 € | 636 € | -2 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 953 € | -1 414 € | -186 € | 150 € | -333 € | 2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 976 € | 11 t€ | 2 860 € | 999 € | 302 € | 0 € |
| Tuloverot | 1 843 € | -2 230 € | -639 € | -223 € | -76 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 133 € | 8 274 € | 2 221 € | 776 € | 226 € | 0 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 20.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 811 € | 12 t€ | 3 739 € | 0 € | 0 € | 2 702 € |
| Vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 1 136 € | 0 € |
| Saamiset | 9 649 € | 3 749 € | 5 350 € | 8 245 € | 2 973 € | 3 355 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 9 582 € | 13 t€ | 5 541 € | 4 302 € | 419 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 8 411 € | 3 774 € |
| Vastaavaa | 33 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 8 411 € | 6 476 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | – | – | – | – | 0 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 3 215 € | 994 € | 226 € | 2 500 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 350 € | 816 € | 1 243 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 7 369 € | 2 733 € |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 8 185 € | 3 976 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 20.2.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 223 t€ | 250 t€ | 174 t€ | 101 t€ | 89 t€ | 41 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 947 € | 6 947 € | 1 € | 341 € | 1 897 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 114 t€ | -141 t€ | -101 t€ | -55 t€ | -35 t€ | -7 519 € |
| Henkilöstökulut | 56 t€ | -32 t€ | -23 t€ | -6 253 € | -9 717 € | -7 494 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 270 € | -4 027 € | -1 246 € | 0 € | 650 € | -173 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 52 t€ | -68 t€ | -46 t€ | -40 t€ | -46 t€ | -26 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 8 929 € | 12 t€ | 3 045 € | 849 € | 636 € | -2 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 953 € | -1 414 € | -186 € | 150 € | -333 € | 2 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 976 € | 11 t€ | 2 860 € | 999 € | 302 € | 0 € |
| Tuloverot | 1 843 € | -2 230 € | -639 € | -223 € | -76 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 133 € | 8 274 € | 2 221 € | 776 € | 226 € | 0 € |
| Pysyvät vastaavat | 6 811 € | 12 t€ | 3 739 € | 0 € | 0 € | 2 702 € |
| Vaihto-omaisuus | – | – | – | 0 € | 1 136 € | 0 € |
| Saamiset | 9 649 € | 3 749 € | 5 350 € | 8 245 € | 2 973 € | 3 355 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 9 582 € | 13 t€ | 5 541 € | 4 302 € | 419 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 8 411 € | 3 774 € |
| Vastaavaa | 33 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 8 411 € | 6 476 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | – | – | – | – | 0 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 18 t€ | 11 t€ | 3 215 € | 994 € | 226 € | 2 500 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 350 € | 816 € | 1 243 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 12 t€ | 7 369 € | 2 733 € |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 8 185 € | 3 976 € |
| Aineettomat oikeudet | – | – | – | – | 0 € | 275 € |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 275 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 133 € | 8 274 € | 2 221 € | 776 € | 226 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 6 811 € | 12 t€ | 3 739 € | 0 € | 0 € | 2 427 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 350 € | 816 € | 1 243 € |
| Eläkekulut | 6 993 € | -5 467 € | -2 681 € | -1 554 € | -2 764 € | -1 500 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 172 € | 1 000 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 422 € | 5 042 € | 5 845 € | 4 544 € | 2 104 € | 1 125 € |
| Vastattavaa | 33 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 14 t€ | 8 411 € | 6 476 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 180 € | 0 € | 84 € | 0 € | – | – |
| Aineet ja tarvikkeet | – | – | – | 0 € | 1 136 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 076 € | 5 218 € | 4 435 € | 223 € | 0 € | 134 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 697 € | 224 € | 3 650 € | 6 577 € | 1 371 € | 3 355 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 958 € | -1 414 € | -188 € | -118 € | -336 € | -1 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 977 € | 3 664 € | 4 345 € | 7 675 € | 5 266 € | 1 474 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 8 049 € | 2 149 € | 3 750 € | 6 645 € | 1 373 € | 3 355 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 925 € | 16 € | 68 € | 2 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11 t€ | 3 215 € | 994 € | 218 € | 0 € | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | 0 € | -1 136 € | 1 136 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 270 € | -4 027 € | -1 246 € | 0 € | 650 € | -173 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 811 € | 12 t€ | 3 739 € | 0 € | 0 € | 2 427 € |
| Palvelujen ostot | 21 t€ | -38 t€ | -23 t€ | -1 868 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 3 919 € | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 93 t€ | -103 t€ | -77 t€ | -52 t€ | -36 t€ | -7 519 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 0 € | 3 € | 268 € | 3 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 970 € | -422 € | -275 € | -62 € | -95 € | -80 € |
| Palkat ja palkkiot | 47 t€ | -27 t€ | -20 t€ | -4 638 € | -6 859 € | -5 914 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Calveter Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.