Kitka Games Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -921 t€; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 516 t€ ja tuloverot 105 t€.
Kajaani: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -48,2 % | 1187,9 % | -100,0 % | – |
| Bruttotulos | -80 t€ | -155 t€ | -12 t€ | 141,4 M€ |
| Käyttökate | -946 t€ | -961 t€ | -501 t€ | 138,1 M€ |
| Liikevoitto | -921 t€ | -986 t€ | -526 t€ | 138,1 M€ |
| Tilikauden tulos | -1,8 M€ | 2,3 M€ | -2,1 M€ | 109,5 M€ |
| Henkilöstökulut | -635 t€ | 633 t€ | 366 t€ | 620 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 99,8 % | 99,7 % | 73,2 % |
| Quick ratio | 607,75 | 369,97 | 263,13 | 3,43 |
| Current ratio | 607,75 | 369,97 | 263,13 | 3,43 |
| Oman pääoman tuotto | -2,0 % | 2,4 % | -2,1 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 86,7 M€ | 96,3 M€ | 102,2 M€ | 149,6 M€ |
| Oma pääoma | 86,6 M€ | 96,1 M€ | 101,9 M€ | 109,5 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58,0 M€ | 56,8 M€ | 49,6 M€ | 66,2 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | -80 t€ | -155 t€ | -12 t€ | 141,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 635 t€ | -633 t€ | -366 t€ | -620 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 24 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -8 529 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 181 t€ | -174 t€ | -123 t€ | -2,6 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -921 t€ | -986 t€ | -526 t€ | 138,1 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 854 t€ | 3,4 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1,8 M€ | 2,4 M€ | -1,9 M€ | 136,9 M€ |
| Tuloverot | 86 € | -103 t€ | -222 t€ | -27,4 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1,8 M€ | 2,3 M€ | -2,1 M€ | 109,5 M€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 27,8 M€ | 22,4 M€ | 21,6 M€ | 12,1 M€ |
| Saamiset | 948 t€ | 17,1 M€ | 31,0 M€ | 71,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58,0 M€ | 56,8 M€ | 49,6 M€ | 66,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58,9 M€ | 73,9 M€ | 80,6 M€ | 137,5 M€ |
| Vastaavaa | 86,7 M€ | 96,3 M€ | 102,2 M€ | 149,6 M€ |
| Oma pääoma | 86,6 M€ | 96,1 M€ | 101,9 M€ | 109,5 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 200 t€ | 306 t€ | 40,1 M€ |
| Vieras pääoma | 99 t€ | 202 t€ | 308 t€ | 40,1 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | -80 t€ | -155 t€ | -12 t€ | 141,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 635 t€ | -633 t€ | -366 t€ | -620 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 24 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -8 529 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 181 t€ | -174 t€ | -123 t€ | -2,6 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -921 t€ | -986 t€ | -526 t€ | 138,1 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 854 t€ | 3,4 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1,8 M€ | 2,4 M€ | -1,9 M€ | 136,9 M€ |
| Tuloverot | 86 € | -103 t€ | -222 t€ | -27,4 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1,8 M€ | 2,3 M€ | -2,1 M€ | 109,5 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 27,8 M€ | 22,4 M€ | 21,6 M€ | 12,1 M€ |
| Saamiset | 948 t€ | 17,1 M€ | 31,0 M€ | 71,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58,0 M€ | 56,8 M€ | 49,6 M€ | 66,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58,9 M€ | 73,9 M€ | 80,6 M€ | 137,5 M€ |
| Vastaavaa | 86,7 M€ | 96,3 M€ | 102,2 M€ | 149,6 M€ |
| Oma pääoma | 86,6 M€ | 96,1 M€ | 101,9 M€ | 109,5 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 97 t€ | 200 t€ | 306 t€ | 40,1 M€ |
| Vieras pääoma | 99 t€ | 202 t€ | 308 t€ | 40,1 M€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 162 t€ | 187 t€ | 211 t€ | 74 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1,8 M€ | 2,3 M€ | -2,1 M€ | 109,5 M€ |
| Koneet ja kalusto | 427 € | 570 € | 759 € | 1 012 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 27,6 M€ | 22,2 M€ | 21,4 M€ | 12,1 M€ |
| Eläkekulut | 91 t€ | -85 t€ | -51 t€ | -81 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 289 € | 1 676 € | 2 624 € | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 840 t€ | 1,1 M€ | 504 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 86,7 M€ | 96,3 M€ | 102,2 M€ | 149,6 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 83 t€ | 184 t€ | 50 t€ | 27,1 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 16,0 M€ | 15,4 M€ | 39,9 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2,5 M€ | 0 € | -2,3 M€ | -1,2 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 15,1 M€ | 31,3 M€ |
| Pitkäaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 15,1 M€ | 31,3 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 14 t€ | 254 t€ | 13,0 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 948 t€ | 17,1 M€ | 15,9 M€ | 40,0 M€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 2 004 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 108 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 127 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 108 t€ | 12 t€ | 21 t€ | 1 453 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 88,4 M€ | 93,8 M€ | 104,0 M€ | 52 t€ |
| Sijoitukset | 27,6 M€ | 22,2 M€ | 21,4 M€ | 12,1 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 24 t€ | -25 t€ | -25 t€ | -8 529 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 427 € | 570 € | 759 € | 1 012 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € | 1 750 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1,5 M€ | 3,4 M€ | 935 t€ | 110 € |
| Muut henkilösivukulut | 13 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -13 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 531 t€ | -531 t€ | -299 t€ | -526 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 162 t€ | 187 t€ | 211 t€ | 74 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kitka Games Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään 10 %:iin (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€, 19-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.