Jana Mittauspalvelut Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hattula, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 133 t€ ja liikevoitto 3 778 €; omavaraisuusaste 96,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 35 t€ ja tuloverot 7 067 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 17 t€ vuosina 2022–2023; suurin ostaja on Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 133 t€ | 240 t€ | 315 t€ | 106 t€ | 188 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -44,5 % | -23,9 % | 198,5 % | -43,9 % | – |
| Käyttökate | -11 t€ | 59 t€ | 149 t€ | 22 t€ | 65 t€ |
| Käyttökate-% | -8,5 % | 24,5 % | 47,4 % | 20,7 % | 34,3 % |
| Liikevoitto | 3 778 € | 38 t€ | 110 t€ | 3 662 € | 38 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,8 % | 16,0 % | 35,0 % | 3,5 % | 20,0 % |
| Tilikauden tulos | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -84 t€ | 107 t€ | 91 t€ | 36 t€ | 52 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,2 % | 93,0 % | 52,5 % | 35,2 % | 41,4 % |
| Quick ratio | 18,76 | 9,35 | 3,01 | 2,79 | 2,11 |
| Current ratio | 18,76 | 9,35 | 3,01 | 2,79 | 2,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,6 % | 5,1 % | 42,0 % | 112,7 % | 52,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,0 % | 17,3 % | 56,0 % | 0,0 % | 37,9 % |
| Taseen loppusumma | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Oma pääoma | 153 t€ | 163 t€ | 147 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 104 t€ | 134 t€ | 63 t€ | 76 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 133 t€ | 240 t€ | 315 t€ | 106 t€ | 188 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 800 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 010 € | -9 930 € | -8 624 € | -63 € | -8 554 € |
| Henkilöstökulut | 84 t€ | -107 t€ | -91 t€ | -36 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -20 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -65 t€ | -66 t€ | -48 t€ | -64 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 778 € | 38 t€ | 110 t€ | 3 662 € | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 38 € | -3 034 € | -7 265 € | -3 659 € | -4 444 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 740 € | 35 t€ | 103 t€ | 3 € | 33 t€ |
| Tuloverot | 738 € | -7 067 € | -21 t€ | 0 € | -6 669 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 12 t€ | 30 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 104 t€ | 134 t€ | 63 t€ | 76 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 114 t€ | 116 t€ | 165 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Oma pääoma | 153 t€ | 163 t€ | 147 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 78 t€ | 89 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 097 € | 12 t€ | 55 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 6 097 € | 12 t€ | 133 t€ | 119 t€ | 99 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 133 t€ | 240 t€ | 315 t€ | 106 t€ | 188 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | – | 0 € | 800 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 010 € | -9 930 € | -8 624 € | -63 € | -8 554 € |
| Henkilöstökulut | 84 t€ | -107 t€ | -91 t€ | -36 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -20 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -65 t€ | -66 t€ | -48 t€ | -64 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 778 € | 38 t€ | 110 t€ | 3 662 € | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 38 € | -3 034 € | -7 265 € | -3 659 € | -4 444 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 740 € | 35 t€ | 103 t€ | 3 € | 33 t€ |
| Tuloverot | 738 € | -7 067 € | -21 t€ | 0 € | -6 669 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 12 t€ | 30 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 104 t€ | 134 t€ | 63 t€ | 76 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 114 t€ | 116 t€ | 165 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Oma pääoma | 153 t€ | 163 t€ | 147 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 78 t€ | 89 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 097 € | 12 t€ | 55 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 6 097 € | 12 t€ | 133 t€ | 119 t€ | 99 t€ |
| Eläkekulut | 6 047 € | -10 t€ | -11 t€ | -2 433 € | -8 355 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 15 t€ | -20 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 150 t€ | 135 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 22 t€ | 12 t€ | 30 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 057 € | 9 046 € | 14 t€ | 680 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 4 204 € | 24 t€ | 0 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 808 € | 2 305 € | 4 476 € | 11 t€ | 1 732 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 51 € | 22 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 89 € | -3 056 € | -7 265 € | -3 659 € | -4 445 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 039 € | 3 309 € | 16 t€ | 3 219 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 14 t€ | 900 € | 7 852 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 2 592 € | -2 149 € | -2 341 € | -1 621 € | -1 528 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1 010 € | -7 202 € | -4 274 € | -63 € | -2 665 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 402 € | 5 365 € | 1 628 € | 8 837 € | 442 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 78 t€ | 89 t€ | 52 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -2 728 € | -4 350 € | 0 € | -5 888 € |
| Palkat ja palkkiot | 76 t€ | -94 t€ | -77 t€ | -31 t€ | -42 t€ |
| Vastattavaa | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Koneet ja kalusto | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 11 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jana Mittauspalvelut Oy kuuluu toimialaluokassa yhdyskuntasuunnittelu suurempaan puoliskoon (178 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hattula
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta