Jana Mittauspalvelut Oy är ett aktiebolag med hemort i Hattula, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 133 t€ och rörelseresultatet 3 778 €; soliditet 96,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 35 t€ och inkomstskatterna 7 067 €. Offentliga köpare köpte för 17 t€ av företaget åren 2022–2023; den största köparen är Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 133 t€ | 240 t€ | 315 t€ | 106 t€ | 188 t€ |
| Förändring i omsättning | -44,5 % | -23,9 % | 198,5 % | -43,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -11 t€ | 59 t€ | 149 t€ | 22 t€ | 65 t€ |
| Rörelsebidrag % | -8,5 % | 24,5 % | 47,4 % | 20,7 % | 34,3 % |
| Rörelseresultat | 3 778 € | 38 t€ | 110 t€ | 3 662 € | 38 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 16,0 % | 35,0 % | 3,5 % | 20,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
| Personalkostnader | -84 t€ | 107 t€ | 91 t€ | 36 t€ | 52 t€ |
| Soliditet | 96,2 % | 93,0 % | 52,5 % | 35,2 % | 41,4 % |
| Kassalikviditet | 18,76 | 9,35 | 3,01 | 2,79 | 2,11 |
| Current ratio | 18,76 | 9,35 | 3,01 | 2,79 | 2,11 |
| Relativ skuldsättning | 4,6 % | 5,1 % | 42,0 % | 112,7 % | 52,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 % | 17,3 % | 56,0 % | 0,0 % | 37,9 % |
| Balansomslutning | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Eget kapital | 153 t€ | 163 t€ | 147 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 104 t€ | 134 t€ | 63 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 133 t€ | 240 t€ | 315 t€ | 106 t€ | 188 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 800 € |
| Material och tjänster | 1 010 € | -9 930 € | -8 624 € | -63 € | -8 554 € |
| Personalkostnader | 84 t€ | -107 t€ | -91 t€ | -36 t€ | -52 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -20 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -65 t€ | -66 t€ | -48 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 778 € | 38 t€ | 110 t€ | 3 662 € | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 38 € | -3 034 € | -7 265 € | -3 659 € | -4 444 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 740 € | 35 t€ | 103 t€ | 3 € | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 738 € | -7 067 € | -21 t€ | 0 € | -6 669 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 12 t€ | 30 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 104 t€ | 134 t€ | 63 t€ | 76 t€ |
| Rörliga aktiva | 114 t€ | 116 t€ | 165 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Aktiva | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Eget kapital | 153 t€ | 163 t€ | 147 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 78 t€ | 89 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 097 € | 12 t€ | 55 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 6 097 € | 12 t€ | 133 t€ | 119 t€ | 99 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 133 t€ | 240 t€ | 315 t€ | 106 t€ | 188 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 800 € |
| Material och tjänster | 1 010 € | -9 930 € | -8 624 € | -63 € | -8 554 € |
| Personalkostnader | 84 t€ | -107 t€ | -91 t€ | -36 t€ | -52 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -20 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -65 t€ | -66 t€ | -48 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 778 € | 38 t€ | 110 t€ | 3 662 € | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 38 € | -3 034 € | -7 265 € | -3 659 € | -4 444 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 740 € | 35 t€ | 103 t€ | 3 € | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 738 € | -7 067 € | -21 t€ | 0 € | -6 669 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 12 t€ | 30 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 104 t€ | 134 t€ | 63 t€ | 76 t€ |
| Rörliga aktiva | 114 t€ | 116 t€ | 165 t€ | 83 t€ | 100 t€ |
| Aktiva | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Eget kapital | 153 t€ | 163 t€ | 147 t€ | 65 t€ | 70 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 78 t€ | 89 t€ | 52 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 097 € | 12 t€ | 55 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 6 097 € | 12 t€ | 133 t€ | 119 t€ | 99 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 150 t€ | 135 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 44 t€ |
| Materiella tillgångar | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 11 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
| Löner och arvoden | 76 t€ | -94 t€ | -77 t€ | -31 t€ | -42 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 402 € | 5 365 € | 1 628 € | 8 837 € | 442 € |
| Passiva | 159 t€ | 175 t€ | 279 t€ | 184 t€ | 170 t€ |
| Maskiner och inventarier | 45 t€ | 60 t€ | 115 t€ | 101 t€ | 70 t€ |
| Köp av tjänster | 0 € | -2 728 € | -4 350 € | 0 € | -5 888 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 4 204 € | 24 t€ | 0 € | 21 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 039 € | 3 309 € | 16 t€ | 3 219 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 808 € | 2 305 € | 4 476 € | 11 t€ | 1 732 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 14 t€ | 900 € | 7 852 € |
| Kortfristiga fordringar | 22 t€ | 12 t€ | 30 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 057 € | 9 046 € | 14 t€ | 680 € | 19 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 592 € | -2 149 € | -2 341 € | -1 621 € | -1 528 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 003 € | 28 t€ | 82 t€ | 3 € | 27 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 51 € | 22 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 89 € | -3 056 € | -7 265 € | -3 659 € | -4 445 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 010 € | -7 202 € | -4 274 € | -63 € | -2 665 € |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -20 t€ | -39 t€ | -18 t€ | -27 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 78 t€ | 89 t€ | 52 t€ |
| Pensionskostnader | 6 047 € | -10 t€ | -11 t€ | -2 433 € | -8 355 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jana Mittauspalvelut Oy till den övre halvan inom näringsgrenen samhällsplanering (178 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Hattula
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis