Rakennusliike Marko Niskanen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sotkamo, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 382 t€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 69,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 131 t€ ja tuloverot 27 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 12 t€ vuosina 2025–2025; suurin ostaja on Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 382 t€ | 513 t€ | 473 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -25,4 % | 8,3 % | – |
| Käyttökate | 1 633 € | 159 t€ | 51 t€ |
| Käyttökate-% | 0,4 % | 31,1 % | 10,8 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | 133 t€ | 36 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,9 % | 25,9 % | 7,6 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
| Henkilöstökulut | -140 t€ | 118 t€ | 137 t€ |
| Omavaraisuusaste | 69,4 % | 76,0 % | 56,5 % |
| Quick ratio | 3,07 | 5,39 | 1,94 |
| Current ratio | 3,20 | 5,44 | 2,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,9 % | 13,4 % | 20,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,7 % | 48,0 % | 25,6 % |
| Taseen loppusumma | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 217 t€ | 123 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 132 t€ | 182 t€ | 87 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 382 t€ | 513 t€ | 473 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 244 € |
| Materiaalit ja palvelut | 152 t€ | -198 t€ | -246 t€ |
| Henkilöstökulut | 140 t€ | -118 t€ | -137 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -27 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 47 t€ | -38 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 133 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 447 € | -2 318 € | -2 153 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 130 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 4 300 € | -26 t€ | -2 325 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 580 € | 2 000 € | 18 t€ |
| Saamiset | 108 t€ | 23 t€ | 88 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 132 t€ | 182 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 249 t€ | 206 t€ | 192 t€ |
| Vastaavaa | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 217 t€ | 123 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 38 t€ | 90 t€ |
| Vieras pääoma | 95 t€ | 68 t€ | 114 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 382 t€ | 513 t€ | 473 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 244 € |
| Materiaalit ja palvelut | 152 t€ | -198 t€ | -246 t€ |
| Henkilöstökulut | 140 t€ | -118 t€ | -137 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | -27 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 47 t€ | -38 t€ | -41 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 133 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 447 € | -2 318 € | -2 153 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 130 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 4 300 € | -26 t€ | -2 325 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 580 € | 2 000 € | 18 t€ |
| Saamiset | 108 t€ | 23 t€ | 88 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 132 t€ | 182 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 249 t€ | 206 t€ | 192 t€ |
| Vastaavaa | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 217 t€ | 217 t€ | 123 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 38 t€ | 90 t€ |
| Vieras pääoma | 95 t€ | 68 t€ | 114 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 36 t€ | 4 882 € | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 19 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | – | 0 € | 14 t€ |
| Vastattavaa | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 97 t€ | 12 t€ | 78 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 153 € | 3 291 € | 5 171 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 25 € | 126 € | 37 € |
| Koneet ja kalusto | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 190 t€ | 103 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 1 035 € | 7 639 € |
| Palkat ja palkkiot | 115 t€ | -98 t€ | -110 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 91 t€ | 6 050 € | 72 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 472 € | -2 444 € | -2 189 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 11 t€ | 11 t€ | 9 180 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 063 € | 2 682 € | 1 305 € |
| Eläkekulut | 17 t€ | -13 t€ | -16 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 8 350 € | -7 604 € | -11 t€ |
| Palvelujen ostot | 53 t€ | -82 t€ | -47 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 11 t€ | 11 t€ | 9 180 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 107 t€ | -100 t€ | -189 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 9 580 € | 2 000 € | 4 000 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 15 t€ | 16 t€ | 4 533 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 21 t€ | -27 t€ | -15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 856 € | 16 t€ | 12 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -7 580 € | -16 t€ | -10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rakennusliike Marko Niskanen Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen ylimpään neljännekseen (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 8,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Sotkamo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta