Rakennusliike Marko Niskanen Oy är ett aktiebolag med hemort i Sotkamo, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 382 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 69,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 131 t€ och inkomstskatterna 27 t€. Offentliga köpare köpte för 12 t€ av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 382 t€ | 513 t€ | 473 t€ |
| Förändring i omsättning | -25,4 % | 8,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 1 633 € | 159 t€ | 51 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,4 % | 31,1 % | 10,8 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 133 t€ | 36 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 25,9 % | 7,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
| Personalkostnader | -140 t€ | 118 t€ | 137 t€ |
| Soliditet | 69,4 % | 76,0 % | 56,5 % |
| Kassalikviditet | 3,07 | 5,39 | 1,94 |
| Current ratio | 3,20 | 5,44 | 2,14 |
| Relativ skuldsättning | 24,9 % | 13,4 % | 20,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 % | 48,0 % | 25,6 % |
| Balansomslutning | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 217 t€ | 123 t€ |
| Kassa och bank | 132 t€ | 182 t€ | 87 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 382 t€ | 513 t€ | 473 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 1 244 € |
| Material och tjänster | 152 t€ | -198 t€ | -246 t€ |
| Personalkostnader | 140 t€ | -118 t€ | -137 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -27 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 47 t€ | -38 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 133 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 447 € | -2 318 € | -2 153 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 130 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 4 300 € | -26 t€ | -2 325 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 580 € | 2 000 € | 18 t€ |
| Fordringar | 108 t€ | 23 t€ | 88 t€ |
| Kassa och bank | 132 t€ | 182 t€ | 87 t€ |
| Rörliga aktiva | 249 t€ | 206 t€ | 192 t€ |
| Aktiva | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 217 t€ | 123 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 78 t€ | 38 t€ | 90 t€ |
| Främmande kapital | 95 t€ | 68 t€ | 114 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 382 t€ | 513 t€ | 473 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 1 244 € |
| Material och tjänster | 152 t€ | -198 t€ | -246 t€ |
| Personalkostnader | 140 t€ | -118 t€ | -137 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | -27 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 47 t€ | -38 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 133 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 447 € | -2 318 € | -2 153 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 130 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 4 300 € | -26 t€ | -2 325 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
| Bestående aktiva | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 580 € | 2 000 € | 18 t€ |
| Fordringar | 108 t€ | 23 t€ | 88 t€ |
| Kassa och bank | 132 t€ | 182 t€ | 87 t€ |
| Rörliga aktiva | 249 t€ | 206 t€ | 192 t€ |
| Aktiva | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 217 t€ | 123 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 17 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 78 t€ | 38 t€ | 90 t€ |
| Främmande kapital | 95 t€ | 68 t€ | 114 t€ |
| Köp av tjänster | 53 t€ | -82 t€ | -47 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 190 t€ | 103 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 36 t€ | 4 882 € | 47 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 104 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 153 € | 3 291 € | 5 171 € |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | -27 t€ | -15 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 1 035 € | 7 639 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 107 t€ | -100 t€ | -189 t€ |
| Löner och arvoden | 115 t€ | -98 t€ | -110 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 91 t€ | 6 050 € | 72 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -7 580 € | -16 t€ | -10 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 472 € | -2 444 € | -2 189 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 25 € | 126 € | 37 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 350 € | -7 604 € | -11 t€ |
| Materiella tillgångar | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 14 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 11 t€ | 9 180 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 19 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 856 € | 16 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 97 t€ | 12 t€ | 78 t€ |
| Pensionskostnader | 17 t€ | -13 t€ | -16 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 31 t€ | 24 t€ |
| Maskiner och inventarier | 63 t€ | 80 t€ | 45 t€ |
| Långfristiga fordringar | 11 t€ | 11 t€ | 9 180 € |
| Material och förnödenheter | 9 580 € | 2 000 € | 4 000 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 16 t€ | 4 533 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 063 € | 2 682 € | 1 305 € |
| Passiva | 312 t€ | 286 t€ | 237 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennusliike Marko Niskanen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 8,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.