Indener Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2020. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 184 t€ ja liikevoitto 101 t€; omavaraisuusaste 83,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 35 t€ ja tuloverot 6 929 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 184 t€ | 59 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 212,0 % | – |
| Käyttökate | 100 t€ | 34 t€ |
| Käyttökate-% | 54,4 % | 58,0 % |
| Liikevoitto | 101 t€ | 35 t€ |
| Liikevoitto-% | 54,5 % | 58,4 % |
| Tilikauden tulos | 80 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | -59 t€ | -17 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,4 % | 68,7 % |
| Quick ratio | 6,01 | 3,13 |
| Current ratio | 6,01 | 3,13 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,5 % | 22,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 75,3 % | 95,9 % |
| Taseen loppusumma | 128 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 29 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 115 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 184 t€ | 59 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 285 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | 17 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 188 € | 250 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | 6 904 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 101 t€ | 35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | 20 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 101 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | 6 991 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 80 t€ | 28 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 562 € | 750 € |
| Saamiset | 12 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 115 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 127 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 13 t€ |
| Vieras pääoma | 21 t€ | 13 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 184 t€ | 59 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 285 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 59 t€ | 17 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 188 € | 250 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | 6 904 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 101 t€ | 35 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | 20 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 101 t€ | 35 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | 6 991 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 80 t€ | 28 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 562 € | 750 € |
| Saamiset | 12 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 115 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 127 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 128 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 13 t€ |
| Vieras pääoma | 21 t€ | 13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 80 t€ | 28 t€ |
| Koneet ja kalusto | 562 € | 750 € |
| Eläkekulut | 3 002 € | 1 119 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 160 € | 388 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 129 € | 0 € |
| Vastattavaa | 128 t€ | 42 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | -1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 5 440 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 11 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | 19 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 471 € | 7 270 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 420 € | 420 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 t€ | 1 167 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 188 € | 250 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 562 € | 750 € |
| Palvelujen ostot | 49 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 236 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 292 € | 281 € |
| Palkat ja palkkiot | 54 t€ | 16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Indener Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.